Dolar ve euroda düşüş sürüyor

Dolar ve euroda düşüş sürüyor
Döviz kurlarında iki gündür yaşanan gerileme hafta ortasında da devam ediyor. Bu sabah saatleri itibariyle dolar ve euro, Türk Lirası karşısında yüzde 1 civarında düşüş yaşanıyor.

Türk Lirası, hafta başındaki Kabine'nin ardından açıklanan tedbirlerle güçlenmeye devam ediyor. Pazartesi günü yüzde 23, dün yüzde 6 gerileyen dolar/TL, bugün de yüzde 1 civarı düşüşle 12,50'li seviyelerde. Benzer şekilde euro/TL'de de 14,10 civarında. 

Böylece pazartesi günü görülen 18,40 zirvesi ile dün gün içi görülen en düşük seviye olan 12,56 baz alındığında dolar/TL'deki düşüş yaklaşık yüzde 32'yi buldu. 

Bakan Nebati: Kurlardaki köpük gitti 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün akşam TRT yayınında yaptığı açıklamalarında kurda köpüklerin gittiği, gerçek fiyatlamanın oluştuğu bir noktaya doğru gidildiğine işaret etti ve kurun iyi bir yerlerde dengeye geleceğini söyledi.  Nebati'nin mesajlarından öne çıkanlar şöyle: 

*Son birkaç aydır kur ataklarıyla ilgili yaşanan gelişmeler ve buna ilişkin yapılan yorumlar aslında normal olmayan bir şeyin tartışmasıydı, şimdi normale döndük.

*Reel sektörün, ekonomik aktivitede bulunan aktörlerin önünü görebileceği çok önemli bir sürece girildi.

*Özellikle önümüzdeki yıl, bunun semerelerini çok açık bir şekilde göreceğimiz bir yıl olacak

*Sıcak para biz sevmiyoruz, istemiyoruz. Çünkü sıcak paranın ne zaman geleceği belli fakat ne zaman gideceği belli değil. Bu giderken de ne tür tahribatlar yapacağını da birçok defalar gördük, yaşadık.

* Yeni ekonomi modeli, yenilenmiş altyapı ve lojistik avantajları, dinamik reel sektörü, siyasi istikrar ve kapsayıcı kurumlarıyla, serbest kambiyo rejimine tam bağlılıktan vazgeçmemesiyle, ekonomik politikalarını daha şeffaf ve öngörülebilir düsturu ile, dengeli ve sürdürülebilir bir maliye politikasıyla piyasadaki oynaklığı azaltmaya yönelik makro ihtiyati tedbirlerle ve piyasa beklentilerini iyileştirecek reel sektörün önünü daha iyi görmesini sağlayacak bir model.Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
               BORSA TREND EXTRA ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 Yorum