Dünyanın Dev Markaları Türkiye'de Fabrika Açmak İçin Sıraya Girdi!

Dünyanın Dev Markaları Türkiye'de Fabrika Açmak İçin Sıraya Girdi!
Dünyanın önde gelen cep telefonu üreticilerinin yatırımlarıyla beraber Türkiye'nin, bölgenin önemli akıllı telefon üretim üslerinden biri haline gelmesi de bekleniliyor.

Huawei'nin AR-GE merkeziyle başlamış olan dijital teknoloji şirketlerinin Türkiye'ye yatırım yolculuğu, son zamanlarda da OPPO, Xiaomi, Samsung, TECNO Mobile ve TCL ile sürerken Realme ve Vivo da Türkiye'ye yatırım kararı alan şirketlerden biri oldu.

Son zamanlarda birçok teknoloji şirketi Türkiye'ye yatırım kararını belirtirken, söz konusu yatırımlar, ülke ekonomisine sağladığı katkının yanı sırada birçok kişiye de gelir kapısı oldu.

Tahmini 10 sene önce Huawei'nin AR-GE merkeziyle başlanması planlanan dijital teknoloji şirketlerinin Türkiye'ye yatırım yolculuğu, son zamanlarda ise  OPPO,  Xiaomi, Samsung, TECNO Mobile ve TCL ile sürdürdü. Realme ve Vivo da Türkiye'ye yatırım kararını bidiren şirketler arasına katıldı.
Akıllı telefon üreticileri, özellikle de İstanbul ve çevresinde kümelenirken, ilk aşamada Türkiye'de giriş seviyesi modellere yönelen şirketlerden bazıları Türkiye'de üretilmiş telefonlarını iç piyasaya sunmaya başladı. Yerli üretim olarak piyasaya çıkan söz konusu telefonlar, vergilendirme avantajının sağladığı daha uygun fiyatıyla da ön plana çıkıyor.

Xiaomi, dünyada üretim yaptığı 4'üncü ülke olarak Türkiye'yi seçti

AA muhabirinin derlemiş olduğu haberine göre, dünyanın en büyük 3'üncü telefon üreticisi Xiaomi, mart ayında İstanbul'da açılışını yaptığı fabrika ile Türkiye'de telefon üretimine başlamış oldu.

Türkiye'ye 30 milyon dolarlık yatırım yapmış olan şirket, dünyada üretim yaptığı 4'üncü ülke olarak Türkiye'yi seçti. Şirket, söz konusu yatırımı ile yaklaşık 2 bin vatandaşa gelir sağlayacak.

Yerli üretime ilk olarak Redmi 9C modeli ile başlayan şirket, bu modele ek olarakda Redmi 9T modelini yerli üretim etiketi ile satışa sunulmuş oldu.

OPPO, ''Made in Turkey'' ibaresi ile ikinci telefonunu da satışa sundu

Çin'in en büyük telefon üreticisi OPPO, mart ayında Tuzla'da 12 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrikada üretime başladığını açıklamıştı.

OPPO, Türkiye'de üretilen ilk modeli olan OPPO A15s'in sonrasında ''Made in Turkey'' ibaresi ile gelen ikinci telefonu Reno5 Lite'yi de kullanıcıların beğenisine sunuldu.

SAMSUNG'DAN TÜRK YAPIMI CEP TELEFONLARI

Güney Koreli teknoloji devi Samsung da Türkiye'de üretime başlamıştı.

''Sunny'' markası ile üretim yapan Atmaca Elektronik'le anlaşan Samsung'un Türk yapımı cep telefonları, ''Türkiye'de montajlandı'' yazısı ile mağazalardaki yerini almaya başlamış oldu.

TECNO MOBİLE
Çinli akıllı telefon devi TECNO, 35 milyon dolarlık yatırımıyla tercihini Türkiye'den yana kullandı ve üretime geçti.

TECNO Mobile'ın Türkiye Ülke Müdürü Hank Li, İstanbul Pendik'te bulunan fabrikada yaklaşık 1.000 vatandaşa bir istihdam yaratmayı amaçladıklarını ifade ederek, Türkiye yatırımlarını uzun vadede artırmayı planladıklarını duyurdu. TCL, 2022 tarihinde telefon üretme kapasitesini 1 milyona çıkarmayı amaçlamaktadır. Teknoloji devi TCL'nin de tercihi Türkiye oldu. Arçelik ile güçlerini birleştir olmuş TCL, akıllı telefon üretimine başladı.

Tekirdağ Kapaklı'da bulunan Çerkezköy OSB'de ''TCL'' markası ile üretime başlamış olan şirket, ilk aşamada senelik 450 bin telefon üretmeyi amaçlamışken 2022 tarihinde telefon üretme kapasitesini 1 milyona kadar çıkarmayı amaçlıyor.

VİVO VE REALME DE TÜRKİYE'DE ÜRETİM YAPACAK
Çinli teknoloji şirketi Vivo da Gebze'de bir tesisi kiralayarak Türkiye'de üretim yapacağını bildirdi.

Akıllı telefon üreticisi Realme de internet sitelerinden yaptıkları açıklamada, Türkiye'de üretime başlayacaklarını bildirdi.

Huawei'nin Çin dışındaki en büyük ikinci AR-GE Merkezi Türkiye'de olacağı duyuruldu.

Türkiye yatırımlarına daha önce başlamış olan teknoloji şirketi Huawei, 10 sene içerisinde Türkiye'ye 520 milyon Lira yatırım yaptığını bildirilmişti.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, şubat ayında yapmış olduğu açıklamada, Huawei'nin Çin dışındaki en büyük ikinci AR-GE Merkezi olarak da Türkiye'nin Huawei için büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

TÜRKİYE'DE 2020 TARİHİNDE 12 MİLYON TELEFON SATILDI
AA muhabirinin Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği'nden (MOBİSAD) derlemiş oldukları, Türkiye, telefon üreticileri için büyük bir pazar olma konumunda bulunmaktadır.

Geçen sene Türkiye'de 10 milyon 500 bin resmi telefon satışı yapılmışken, kayıt dışı veriler de eklendiğinde bu rakam 12 milyona çıkıyor.
''Türkiye'nin tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biri cezbedici bir pazar olması''

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Yüksel, teknoloji şirketlerinin Türkiye'yi tercih etmesindeki en önemli sebeplerden birinin ''cezbedici bir pazar olarak değerlendirilmesi'' olduğu bildirildi.

Türkiye'de genç nüfusun da etkisi ile telefon satışlarının çok yüksek rakamlara ulaştığını belirten İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Yüksel, büyük telefon şirketlerinin de bu durumun farkında olarak bu pazara girmek istediğini belirtti.

0 Yorum

YORUM EKLE