Dünyanın merakla beklediği 6 saatlik görüşme bitti

Dünyanın merakla beklediği 6 saatlik görüşme bitti
Ukrayna ve Rusya heyetlerinin bugün merakla beklenen görüşmesi tamamlandı. Görüşme yaklaşık 6 saat sürdü. Anadolu Ajansı’nın haberine göre  Rusya ve Ukrayna heyetleri, ateşkesin sağlanması için yakın gelecekte, ikinci tur müzakerelerin yapılması konusunda anlaştı.

RUSYA-UKRAYNA GÖRÜŞMESİ
Görüşme öncesi Ukrayna cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Ukrayna’nın “derhal ateşkes ve Rus birliklerinin geri çekilmesini” talep ettiği belirtildi.

Rusya ve Ukrayna heyetleri, Belarus’un Ukrayna sınırındaki Gomel bölgesinde bir araya geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Danışmanı Vladimir Medinskiy başkanlığındaki heyette, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Rusya Devlet Duması Uluslararası İşler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy ve Rusya’nın Minsk Büyükelçisi Boris Grızlov yer aldı.
Ukrayna heyetinde ise iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arakhamia, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Donbas’ta çözüm için temas grubu Ukrayna Heyeti Başkan Yardımcısı Andrey Kostin, Kırım Tatarlarından Ukrayna Milletvekili Rustem Umerov ve Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolay Toçitskiy hazır bulundu.

SONUCU BEKLİYORUZ
Görüşmenin başlangıcında Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey kısa bir konuşma yaptı. Katılımcıların kendisini güvende hissedebileceğini belirten Makey, “Bugünkü toplantının düzenlenmesiyle ilgili her türlü istek ve önerileriniz kabul edilecek ve yerine getirilecektir. Sonucu bekliyoruz.” diye konuştu.

İKİNCİ TUR MÜZAKERE YAPILACAK
Heyetler, ateşkesin sağlanması için yakın gelecekte, ikinci tur müzakerelerin yapılması konusunda anlaştı.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus heyetiyle Belarus sınırında, ön koşulsuz görüşme yapılacağını duyurmuştu. Rusya tarafı, Ukrayna heyetinin Belarus’a güvenli geçişi için garanti vermişti. Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı Arakhamia, Rusya’nın önerilerini dinlemek için görüşmeyi kabul ettiklerini belirtmişti.

Reuters haber ajansı Beyaz Rusya’nın Belta haberine atıfta bulunarak, her iki tarafın da önümüzdeki günlerde gerçekleşebilecek ikinci tur müzakereler öncesinde istişare için başkentlerine döneceğini söyledi. Barışçıl bir çözüme yönelik beklentiler Pazartesi günkü toplantıdan önce yüksek değildi. Ukrayna ateşkes ve Rusya’nın geri çekilmesini istediğini söylerken, Kremlin pozisyonunu açıklamayacağını söylemişti. Rusya’nın müzakerecileri, her iki tarafın da çıkarına olan bir anlaşmaya varmaktan söz etmişlerdi.
Ukrayna lideri Zelenskiy dün yaptığı açıklamada Rus heyeti ile toplantıdan sonuç çıkacağına çok inanmadığını söylemiş “Bırakalım denesinler. Böylece hiçbir Ukrayna vatandaşı, başkan olarak, küçük bir şans bile olsa, savaşı durdurmaya çalıştığımdan şüphe duymasın.” şeklinde konuşmuştu. Belarus Dışişleri Bakanlığı, sosyal medya hesabından Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleştirilecek ön koşulsuz görüşmelerin yapılacağı salonun fotoğrafını paylaşmıştı. Kaynak: AA


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE