Elektrikli araçlarda fiyat rekabeti kızıştı

Elektrikli araçlarda fiyat rekabeti kızıştı
Elektrikli otomotiv firması Nio elektrikli araç fiyatlarında yaşanan rekabete katılarak tüm modellerin başlangıç fiyatlarında 30 bin yuan (4 bin 200 dolar) indirime gitti.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

Elektrikli araç üreticisi Nio Inc., son çeyrekte beklentilerin üstünde zarar bildirdikten günler sonra Çin'deki tüm modellerinin başlangıç fiyatlarını 30 bin yuan (4 bin 200 dolar) düşürdü.

Dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı Çin’de daha fazla müşteri kapmak için girilen fiyat savaşı kızışıyor. Pazartesi günkü hamle Nio’nun, aralarında Tesla’nın da olduğu diğer elektrikli araç firmalarının rekabetinde daha sağlam bir yer edinmesini sağladı.

Öte yandan Çin hükümeti, elektrik araç ve plug-in hibritlerin satış büyümesinin Ocak-Mayıs döneminde bir yıl önce kaydettiği yüzde 120’den yüzde 41’e gerilemesinin ardından özellikle kırsal alanlarda temiz araç alımlarının benimsenmesini teşvik etmek amacıyla bir kampanya başlattı.

Nio CEO’su William Li, Nio’nun uygulaması üzerinden paylaştığı bir mesajda, “Bu fiyat ayarlaması şirket içinde çok uzun süredir tartışılıyordu. Düşünülmesi gereken çok şey vardı ve hatta bu sabah saat 3’e kadar hala görüşmeler sürüyordu. Bu hamle için şu an en doğru zaman” ifadelerini kullandı.

Şirket fiyat değişikliklerinin hemen yürürlüğe girdiğini söyledi.

Nio’nun satışları, Ocak-Mart döneminde 31 bin 41olurken Nisan ve Mayıs ayları için toplam satış ise 13 bin aracın altına geriledi. Bu yıl koyduğu 250 bin elektrikli araç satma hedefini koruyan Şangay merkezli şirket, geçtiğimiz hafta ilk çeyrek net zararının bir yıl önceki 1,78 milyar yuandan 4,74 milyar yuana çıktığını söyledi.

2014 yılında Nio'yu kuran Li, Nisan ayında şirketin fiyat savaşına katılmayacağını açıklamıştı. Yapılan 30 bin yuanlık indirimden sonra modellerin fiyatları aşağıdaki şekilde gerçekleşti. Tesla da daha önce fiyatlarında indirim açıklamıştı. Musk'ın CEO'luğunu yürüttüğü firma Nisan ayında Model Y uzun menzilli fiyatını yüzde 9, Model Y performans modelinin fiyatını ise yüzde 8,5 düşürmüştü.
Li Cuma günü yaptığı açıklamada, Nio'nun araştırma ve geliştirme de dahil olmak üzere bazı yatırımları ertelediğini ve Avrupa'daki genişlemesi konusunda daha temkinli ilerleyeceğini söyledi. Şirket ayrıca dördüncü çeyrekte eşitleme hedefini de geri çekti.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE