Elektrikli araçta Çin fırtınası yaklaşıyor

Elektrikli araçta Çin fırtınası yaklaşıyor
Dünya otomotiv devi Renault Yönetim Kurulu Başkanı Senard, Avrupa elektrikli araç sektöründe Çin fırtınasının yaklaştığı uyarısında bulundu.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard Reuters'a verdiği mülakatta, Asya'nın süper gücünün sıfır emisyonlu otomobiller için batarya yapımında kullanılan temel hammaddelere hakim olması nedeniyle Avrupa'nın büyüyen elektrikli araç (EV) sektörü üzerinde bir "Çin fırtınasının" yaklaşmakta olduğunu söyledi.

Pekin’den ihracat kısıtlamaları
Senard, Çin'in yarı iletkenlerde ve elektrikli araçlarda kullanılan galyum ve germanyum gibi iki metalin ihracatını kısıtlamaya yönelik son kararının, kıtanın Çin'e aşırı bağımlılığını ve maliyetli bir tedarik zinciri oluşturma ihtiyacını göstermesi nedeniyle Avrupalı liderler için kırmızı uyarı bayraklarını yükseltmesi gerektiğini söyledi.

 Senard, "Çin fırtınasından bahsettiğimde, bugün Çin'in Avrupa'ya elektrikli araç ithalatıyla ilgili güçlü baskısından bahsediyorum" dedi.

Çin'in elektrikli araç endüstrisi ve hammadde tedarik zincirinin, milyarlarca avroya mal olan yıllarca süren yatırımlar sonucunda oluştuğunu da sözlerine ekleyen Senard, "Elektrikli araç üretme kapasitesine sahibiz, ancak tedariklerimizin güvenliğini sağlamak için mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Teknoloji savaşı kızışıyor
Çin'in ihracat kısıtlamaları ABD ile teknoloji savaşını kızıştırıyor ve küresel tedarik zincirlerinde daha fazla aksamaya neden olma potansiyeli taşıyor. Avrupa'nın kendisini bu kavganın ortasında bulması, en kötü senaryoda alternatifler aramaya zorluyor.

Senard, "Eğer gerçek bir jeopolitik kriz yaşanırsa, yalnızca dışarıdan gelen ürünlerle çalışan akü fabrikalarının göreceği zarar çok büyük olacaktır" uyarısında bulundu. Ve ekledi: "Sorun da bu. Her dikkatli üreticinin yapacağı gibi, bataryalarımız biterse ülkeyi felç etmekten kaçınmak için alternatifler arıyoruz".


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE