Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Enersi sektörü,borsalar için yeni risk faktörü oldu

Enersi sektörü,borsalar için yeni risk faktörü oldu
Enerji fiyatlarındaki artışın kontrol edilemeyecek seviyeye ulaşması ve bazı fabrikaların üretime ara vermesi ekonomilerin yeni kabusu oldu. Enflasyon verileri sonrası gözler merkez bankalarının kararlarına çevrilmiş durumda

Piyasalar önümüzdeki hafta hem ABD Merkez Bankası (Fed) hem de TCMB’nin faiz kararına kilitlenmiş durumda. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun önceki haftaki açıklamalarının ardından sürpriz indirim bekleyenlerin sayısı arttı. Sadece bizim Merkez Bankası değil küresel ekonomilere yön veren merkez bankaları da faiz kararlarını ve ekonomiye dair öngörülerini önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşacak.

Gelecek hafta gözler Fed, Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararlarına çevrilirken, üç merkez bankasının da faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Enerji fiyatları Avrupa'da hafta boyunca rekor üzerine rekor kırarken, artan maliyetlerin enflasyon baskılarını besleyebileceği ve merkez bankalarını daha şahin bir tutuma yönlendirebileceği endişesi pay piyasalarını baskılıyor. Evergrande şirketinin büyüklüğü sebebiyle finansal istikrara zarar verebileceği endişesi Asya'da pay piyasalarını baskılamaya devam ederken, makro ekonomik verilerden gelen olumsuz sinyaller de söz konusu seyri destekliyor.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum