Enflasyondaki belirsizlik altına yaradı

Enflasyondaki belirsizlik altına yaradı
Çarşamba gününe altın Asya’da yükselişle başladı. Enflasyonla ilgili belirsizlik, sarı metale destek verdi.

Altın vadeli işlemleri %0,26 artışla 1.860,30 dolara yükseldi. Dolar, bir önceki seansta bir ayın en düşük seviyesine indikten sonra bir nebze toparlandı.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri de bir önceki seansta bir ayın en düşük seviyesini gördükten sonra yükseldi.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, Reuters’e yaptığı açıklamada “Enflasyonun zirvesi ardımızda kaldığına göre şimdi yatırımcılar enflasyonun iniş güzergahını nasıl değerlendirecekleri endişesiyle boğuşuyor. Piyasa için esas soru, normalleşmenin ne kadar zaman alacağı. Bu belirsizlik de altına yarıyor.” dedi.

Fed 40 yılın zirvesini gören bir enflasyonla mücadele ediyor ve büyük faiz artırımları düşünüyor. Merkez bankasının güvercin politikacılarından biri olan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Salı günü yazdığı ve bankası aracılığı ile yayımladığı bir yazıda Fed’i, politik sıkılaştırma konusunda daha dikkatli olmaya ve “ihmali” önlemeye çağırdı.

Innes, “Altın yatırımcıları Fed’in dilinde daha yumuşak bir değişim olduğunu fark etti ve 1.850,0 dolara kadar olan düşüşler güçlü bir destekle karşılandı.” diye belirtti.

Yatırımcılar Fed’in, gün içinde paylaşılacak olan toplantı tutanaklarını bekliyor.

Asya Pasifik’te Yeni Zelanda Merkez Bankası, Investing.com’un öngördüğü gibi faizleri %1,5’ten %2,0’a çıkardı. Kore Merkez Bankası ise kendi kararını Perşembe günü paylaşacak.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,2 düşüş yaşadı. Platin %0,1 artarken paladyum %0,5 değer kaybetti.Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE