Erdoğan kritik NATO Liderler Zirvesi'nde

Erdoğan kritik NATO Liderler Zirvesi'nde
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Brüksel’de Ukrayna gündemiyle toplanacak NATO Olağanüstü Liderler Zirvesinde. NATO karargahına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO toplantısına katılmak üzere dün gece Brüksel'e hareket etmişti. NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde katılacak olan Başkan Erdoğan Brüksel'de dünya liderleri ile görüşmelerde bulunacak.

ERDOĞAN, MACRON İLE BİR ARAYA GELDİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ndeki ikili temasları kapsamında ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi. İki liderin, NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında NATO Karargahı'ndaki görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.LİDERLER AİLE FOTOĞRAFINA KATILDI

Başkan Erdoğan, Macron ile görüşmesi sonrası aile fotoğrafına katıldı. Erdoğan ile Biden ayaküstü kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Liderler daha sonra salona geçti ve toplantı başladı.

Ukrayna gündemiyle toplanan zirvede  ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,  Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ikili görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.ERDOĞAN İLE BİDEN GÖRÜŞEBİLİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, zirveden önce yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ve diğer katılacak liderlerle ikili görüşmeleri olacak. Bir gün içerisinde yapılabilecek toplantı sayısı sınırlı ama elimizden geldiğince bu görüşmeler gerçekleşecek” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise "ABD, müttefikleriyle Rusya'nın G20 Ekonomi Bakanlar Zivesi'ne katılmasına onay verip verilmemesini görüşecek. Biden, NATO'da ki görüşmelerden sonra basına açıklamalarda bulunacak. Biden'ın takviminde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme yok, ama görüşebilirler" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden'ın ABD Başkanı olarak göreve başlamasının ardından ilk yüz yüze görüşmesini 14 Haziran 2021’de düzenlenen NATO zirvesinde gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı, Biden ile ikinci yüz yüze görüşmesini İtalya'nın başkenti Roma'da 2021 ekim ayındaki G20 Liderler Zirvesi’nde yapmıştı. Brüksel’deki zirvede yapılacak görüşme Erdoğan ve Biden arasındaki üçüncü yüz yüze görüşme olacak.ODAK NOKTASI UKRAYNA OLACAK

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderler ile temasında Türkiye'nin Ukrayna'da barış ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasına ilşikin çabalarına odaklanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna lideri Zelenski ile yaptığı telefon görüşmeleriyle ilgli bilgi vermesi iki ülke arasındaki müzakelerde sonuç alınmasının hızlanmasına yönelik girişimlerde bulunacağı öngörülüyor.

TÜRKİYE'NİN AKTİF DİPLOMASİ ÇALIŞMASI

Öte yandan, Türkiye Ukrayna-Rusya Savaşı'nın başladığı 24 Şubat'tan bu yana iKi ülke arasında aktif bir diplomasi çalışma yürüttü. Savaşın başlamasından bu yana Ukrayna ile Rusya arasındaki en üst düzey görüşme 10 Mart'ta Antalya'da yapıldı. Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının bir araya geldiği görüşme Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılımıyla gerçekleşti.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılımıyla 3'lü formatta barış görüşmesi gerçekleştirilirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba savaşın başladığı günden beri ilk defa temas kurdu.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE