Ereğli Demir Çelik'te 250 milyon dolar kar beklentisi

Ereğli Demir Çelik'te 250 milyon dolar kar beklentisi
Ereğli Demir Çelik kârını 200-250 milyon dolar artırabileceğini açıkladı

Ereğli Demir Çelik dünkü seans sonrası yaptığı açıklama ile kârını 300 milyon dolara kadar çıkarabileceği bir gelişmeyi yatırımcıları ile paylaştı.

Şirket yaptığı açıklamada bağlı ortaklıklarından Erdemir Madencilik’in Bingöl-Avnik demir madeni sahasında yapılan sondaj çalışmaları sonucunda yoğun cevherleşme tespit edildiğini duyurdu. Açıklamada maden sahasına Peletleme Tesisi kurulmasına karar verildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada toplam demir cevheri rezervinin yaklaşık 250-300 milyon ton olduğu ifade edildi. Söz konusu yatırımın yaklaşık maliyeti ise 550 milyon Doları bulacağı dile getirildi.

Yıllık 3 milyon ton pelet üretim kapasiteli Peletleme Tesisi’nde demir cevheri rezervi kapsamında 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedeflendiği açıklamada yer alan bir diğer ayrıntı.

Şirket, yatırımın tamamlanmasıyla birlikte, bugünkü fiyatlarla elde edilecek kâr artışının yıllık yaklaşık 200-250 milyon doları olmasını bekliyor.
Üretime geçilmesiyle birlikte firmanın önemli hammaddelerinden biri olan pelette kendine yetebilirlik oranı %25-30 bandından %80-85’e çıkılması bekleniyor. Aynı şekilde toplam demirli hammaddede ise kendine yetebilirlik oranının %15-20 bandından %40-45 bandına çıkması öngörülüyor.

Ereğli Demir Çelik, Bingöl-Avnik’te kurmayı düşündüğü Peletleme Tesisi ile çelik üretiminde hammadde arz güvenliği elde edeceğini ifade ederken bu şekilde ithal pelet kullanım oranını azaltılarak yerli ekonomiye katkı sağlanacağını,dile getirdi.

Ereğli Demir Çelik, Avnik’te kurmayı düşündüğü tesisle ilgili yatırımın ne zaman başlanacağı ve üretime ne zaman geçileceği hususunda detay bilgi vermedi.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS  (https://www.facebook.com/groups/1286784951478515/?multi_permalinks=2199358036887864)
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE