Ethereum Geliştiricisi, Coinbase Hesabına Eriştiği İçin Tutuklandı!

Ethereum Geliştiricisi, Coinbase Hesabına Eriştiği İçin Tutuklandı!

Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, kefalet şartlarını ihlal etti ve kripto para hesabına eriştiği iddia edildikten sonra gözaltına alındı. Griffith’in Mayıs ayında Coinbase tarafından tutulan Ethereum varlıklarına erişmeye çalıştığının bildirilmesinin ardından, ABD Bölge Yargıcı P. Kevin Castel, tutuklama emri verdi.


Ethereum geliştiricisine tutuklama emri

Uzmanlara göre Ethereum Vakfı araştırmacısı muhtemelen önümüzdeki iki ayı parmaklıklar ardında geçirecek. Kuzey Kore’ye yaptırımları ihlal etmek için komplo kurmak suçlamasıyla 21 Eylül’de yargılanması planlanıyor ve 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Law360’a göre, Yargıç Castel’in asıl endişesi kaçış riskiydi, çünkü Griffith’in elindeki varlıkların değeri 1 milyon dolar aralığına sıçradı ve bu da onun cüzdanı kontrol etme kararını etkilemiş olabilir. Savcılar, Griffith’in internet kullanımını keskin bir şekilde kısıtlayan kefalet şartlarını ihlal ettiğini iddia ederek 9 Temmuz’da tutuklama talebinde bulundu. İddiaya göre, hesap güvenlik işlevlerinin kaldırılmasını talep etmek için borsayla iletişime geçmek amacıyla Coinbase’e erişti. İddialara göre Griffith, “FBI cihazlarımı elimden aldığı için [iki faktörlü kimlik doğrulamanın] kaldırılmasına ihtiyacım olacak,” ifadelerini kullandı.

Savunma avukatları, Coinbase’e erişim girişiminin avukatına danıştıktan sonra yapıldığını iddia ederek, ETH geliştiricisi adına girişimi yapanın Alabama’daki ailesi olduğunu da sözlerine ekledi. Griffith, Kasım 2019’da Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını ihlali ve komplo kurmaktan tutuklandıktan sonra 7 Ocak 2020’de suçlandı ve hakkında soruşturma açıldı. Başlangıçta mahkeme, kefaleti reddetti, ancak sonunda Aralık 2019’un sonunda 1 milyon dolarlık bir tahvil emri verildi.

Griffith’in Kuzey Kore’ye yardım ettiğine inanılıyor

Federal yetkililer, Nisan 2019’da Pyongyang’da bir Blockchain konferansına katıldıktan sonra Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarından kaçınmak için kripto para birimi kullanarak para aklama çabalarına yardım ettiğine inanıyor.

Ekim 2020’de Griffith, Nisan 2019’daki konferans sunumunun yaygın olarak bulunan kamuya açık bilgilerden oluştuğunu ve bu nedenle Kuzey Koreli yetkililere “hizmet” sağlamadığını iddia ederek komplo suçlamalarını reddederek bir dava açtı. Ertesi ay, ABD hükümetini temsil eden avukatlar, argümanı “saçma” olarak nitelendirdi.

0 Yorum

YORUM EKLE