Euro Bölgesi'nde enflasyon büyümeyi gölgeledi

Euro Bölgesi'nde enflasyon büyümeyi gölgeledi
Euro Bölgesi 3. çeyrekte önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 büyüdü. Ekonomistlerin beklentisi büyümenin yüzde 3,5 olması yönündeydi. Büyüme beklentileri aşarken bölgede enflasyondaki yükseliş ivmesinin de sürdüğü izlendi.

Euro Bölgesi'nde büyüme ekonomist beklentilerinin üzerine çıkarken, enflasyondaki yükseliş ekonomik performansı gölgede bıraktı. Enflasyon 13 yılın zirve seviyelerindeki seyrini sürdürdü.

Euro Bölgesi'nde 3. çeyrekte ekonomi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 büyüdü. Ekonomistlerin beklentisi bölgenin bu dönemde yüzde 3,5 büyümesi yönündeydi.

Çeyreklik bazda bakıldığında büyümenin yüzde 2,2 olduğu görüldü. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2,1 olarak belirlenmişti.

Fransa ve İtalya'daki büyüme performansı da beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Almanya ve İspanya'da ise büyüme beklentilerin altında kalsa da ivmesini sürdürdü. Alman ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 2,5 büyüdü.

Enflasyonda yükseliş sürüyor

Enflasyondaki yükseliş ivmesi Ekim ayında da devam etti.

Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları Ekim'de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 arttı. Yapılan bir ankete katılan ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 3,7 olması yönündeydi.

Aylık olarak bakıldığında ise fiyatların yüzde 0,8 arttığı izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,5 olarak belirlenmişti.

Enflasyonda enerji fiyatlarındaki yükselişin etkisi öne çıkıyor. Euro Bölgesi'nde enerji fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 25'e varan artış kaydetti.''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum