Fed'den gelen açıklamalar ons altın fiyatında rekor getirdi

Fed'den gelen açıklamalar ons altın fiyatında rekor getirdi
Federal Rezerv'in faiz oranlarını sabit tutması ve bu yıl için faiz indirimlerini hâlâ değerlendirdiğinin sinyalini vermesinin ardından altın fiyatları, dolardaki keskin düşüşü takip ederek rekor seviyeye ulaştı.

Dolar Fed toplantısının ardından %0,6 düşerek emtiaları destekledi. Bakır fiyatları 11 ayın en yüksek seviyelerine doğru yükselirken diğer değerli metal fiyatları da artış gösterdi.

Ancak altın, önümüzdeki aylarda daha düşük faiz oranları beklentisiyle yeni zirvelere ulaşarak öne çıkan bir performans sergiledi. Spot altın %1,2'ye varan artışla ons başına 2.222,14 dolara yükselirken Nisan vadeli altın %2'den fazla artışla 2.224,80 dolara ulaştı. Her iki enstrüman da bazı kazançlarını azaltsa da 2.200 dolar seviyesinin üzerinde kaldı.

Altın ve daha genel metal piyasaları Fed toplantısı öncesinde bir miktar konsolidasyon gördü.

Fed faiz indirimi umutlarını canlı tuttu, Haziran beklentileri arttı
Fed Başkanı Jerome Powell, son zamanlarda görülen direnç işaretlerine rağmen, enflasyondaki zayıflamaya ilişkin temel senaryonun bozulmadığını söyledi. Bu söylem, Fed yetkililerinin faiz oranlarında 2024 yılı sonuna kadar 75 baz puanlık bir düşüş öngörmesiyle birleşti.

Böyle bir senaryo, özellikle son iki yılda yükselen faizlerin sarı metali düşürmesinin ardından altın için iyiye işaret.

CME Fedwatch’a göre yatırımcılar, Fed'in ilk faiz indiriminin Haziran ayında gerçekleşme ihtimalini %73,4 olarak fiyatlıyor.

Yine de Fed, 2024 yılında ABD ekonomisi için görünümünü önemli ölçüde yükseltti ve önceki %1,4'lük tahminlere kıyasla şimdi %2,1'lik bir büyüme öngörüyor. Bu durum, ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapacağına dair iyimserliğin arttığı bir ortamda altına yönelik güvenli liman talebini sınırlandırabilir.

Diğer değerli metaller de keskin bir yükseliş gösterdi. Platin %0,9 artışla 920 dolara yükselirken gümüş %3,3 artışla 25,927 dolara çıktı.

Bakırdaki ralli devam ederken PMI verileri bekleniyor
Londra Metal Borsasında 3 aylık bakır %0,6 artışla 9.053,50 dolara yükselirken 1 aylık ABD bakır sözleşmesi, %0,4 artışla 4,1078 dolar oldu. Her iki kontrat da hafta başında ulaştığı 11 ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Bakır talebinin seyrine ilişkin yeni ipuçları için büyük ekonomilerden gelecek bir dizi satın alma yöneticileri endeksi verisine odaklanıldı.

Bakır fiyatları bu ay, Çin'in en büyük bakır rafinerilerinin üretim kesintilerinden kaynaklı arz şokları potansiyelinden dolayı keskin bir şekilde yükseldi.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE