Fed,faiz indirimlerinde temkinli davranma sinyali verdi

Fed,faiz indirimlerinde temkinli davranma sinyali verdi


Fed yetkilileri, enflasyon endişeleri nedeniyle faiz indirimleri konusunda temkinli davranma sinyali verdi. 


Federal Rezerv (Fed) yetkilileri geçtiğimiz günlerde faiz oranlarının düşürülmesi olasılığı konusunda temkinli olduklarını ifade ederek enflasyonun yakından izlenmesi gerektiğini vurguladılar. Cuma günü New York'ta düzenlenen Gölge Açık Piyasa Komitesi'nde konuşan Federal Rezerv Başkanı Michelle Bowman, enflasyonun düştüğünü ancak henüz politika faizinin düşürülmesini haklı çıkaracak bir seviyeye ulaşmadığını belirtti.

Bowman, enflasyon için hala bazı yukarı yönlü riskler olduğunu vurguladı ve enflasyonun düşmeye devam etmemesi halinde daha fazla faiz artışı olasılığını göz ardı etmedi.

Dallas Merkez Bankası Başkanı Lorie Logan da Duke Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada faiz oranlarını düşürmeyi düşünmek için henüz çok erken olduğunu ifade etti. Logan, faiz indirimlerini düşünmeden önce ekonomik gidişat konusunda daha fazla netliğe ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, enflasyonun düşmeye devam etmek yerine mevcut seviyelerde plato yapabileceği endişesini dile getirdi.

Bowman ve Logan'ın bu açıklamaları, Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere, faiz oranlarının ayarlanmasında sabırlı olunmasını savunan Federal Rezerv yetkilileri arasındaki daha geniş perspektifle uyumludur. Bu görüş, Mart ayında 303.000 kişilik önemli bir istihdam artışı gösteren ve işsizlik oranının %3,8'e düşerek ekonominin gücünü pekiştiren son güçlü istihdam piyasası verileriyle desteklenmektedir.

Yatırımcılar, Mayıs ayında yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında faiz indirimine gidileceği beklentisiyle beklentilerini buna göre ayarladı. Haziran ayında bir faiz indirimi olasılığı konusunda görüşler bölünmüş durumda.

Bir önceki FOMC toplantısında yetkililer, öncekinden daha az kesinlikte olsa da, yıl için üç faiz indirimi öngörmüştü. Ekonomistlere göre, güçlü istihdam rakamları faiz indirimlerine olan acil ihtiyacı azalttı.

Önümüzdeki Çarşamba günü açıklanacak olan tüketici fiyat endeksi raporu, yılın başında görülen enflasyonist baskıların hafifleyip hafiflemediğini gösterebileceği için merakla bekleniyor.

Kaynak: Reuters 


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE