Fed'in faiz kararı altın'da yükselişi tetikledi

Fed'in faiz kararı altın'da yükselişi tetikledi
ABD'de listelenen AngloGold Ashanti (AU) hisseleri, New York'taki piyasa öncesi işlemlerde yükseldi. Zira bu yükseliş, Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye açık olduğuna dair göstergelerden dolayı altında yaşanan artışın ardından geldi.

Şirket hisseleri %4,90 artışla 17,55 dolara yükseldi.

ABD Federal Açık Piyasa Komitesi Fed, oy birliğiyle faiz oranlarını %5,25 ila %5,50 aralığında tutma kararı alsa da bankanın üç aylık "nokta grafiği" (gelecekteki borçlanma maliyeti beklentilerinin bir taslağı), politika yapıcıların 2024'te üç çeyrek puanlık indirimi hesaba kattığını ve önceki tahminlerden daha güvercin bir görünüm olduğunu gösterdi.

Başkan Jerome Powell, Fed'in yılın son toplantısının ardından yaptığı yorumlarda, yetkililerin "muhtemelen bu döngüde en yüksek seviyede veya o seviye yakınında" olduklarını da kabul etti.

Yatırımcıların, Fed'in gelecek yılın başlarında faizleri düşürmek için harekete geçeceğine dair beklentilerini artırmasıyla dolar, son dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dolardaki zayıflama, altın'ın denizaşırı alıcılar için daha ucuz hale gelmesine yardımcı olarak spot fiyatların 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmasına katkıda bulundu.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE