Fed’le ilgili gerilimler artarken altın 1.700 doları geçmeyi başaramadı

Fed’le ilgili gerilimler artarken altın 1.700 doları geçmeyi başaramadı
Pazartesi günü altın fiyatları son dönemdeki kayıplarını telafi etti ancak piyasalar Fed’in politikayı daha fazla sıkılaştırmasını beklerken kilit seviyelerin altında kalmaya devam etti.

Spot altın %0,2 artışla 1.678,51 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1.687,30 dolara ulaştı.

ABD'den gelen enflasyon verilerinin, Fed'in bu haftaki toplantısında ve muhtemelen yılın geri kalanında faiz oranlarını büyük bir farkla sıkılaştıracağını göstermesinin ardından külçe fiyatları geçen hafta 2,5 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Veriler dolar'ı 20 yılın zirvesine yaklaştırırken ABD Hazine tahvili getirilerini de destekledi, bu da sermayeyi altından uzaklaştırdı. Sarı metal fiyatları, Fed'in bu yıl faiz oranlarını artırmaya başlamasıyla 2022'nin en yüksek seviyelerinden sert bir düşüş yaşadı.

Altın, geçen hafta bu yıl ikinci kez kaybettiği kilit destek seviyesi olan 1.700 doların üzerine çıkmak için zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya. Sarı metaldeki hareketler, bu haftaki Fed kararı öncesinde zayıf olabilir.

Fed'in iki gün sürecek toplantısının sonunda faiz oranlarını 75 baz puan artırması beklenirken yatırımcılar 100 baz puanlık bir artış olasılığını da fiyatlıyor. ABD gösterge faiz oranının, yılı 2008 finansal krizinden bu yana en yüksek seviye olan %4'ün üzerinde tamamlaması bekleniyor.

Endüstriyel metaller arasında bakır vadeli işlemleri, %0,4 artışla 3,5547 dolara yükseldi ve geçen hafta gördüğü sert kayıpları telafi etti.

Enflasyon ve faiz oranlarının artan baskısıyla dünya genelinde azalan endüstriyel faaliyetlere ilişkin endişeler, bu yıl kırmızı metal fiyatlarını ciddi şekilde düşürdü. Başlıca ithalatçı Çin'deki yavaşlama da bakır fiyatları üzerinde yoğun bir baskı oluşturdu.

Ancak kırmızı metal fiyatları, dünyanın en büyük bakır madeni olan Escondida'daki grevin ardından arzdaki daralmayla desteklenebilir.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE