Fitch,Türkiye'nin kredi notunu negatife çevirdi

Fitch,Türkiye'nin kredi notunu negatife çevirdi
Fitch, Türkiye'nin kredi notunu "BB-"den "B+"ya indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye'nin kredi notu görünümünü de "negatif" olarak belirledi.

Fitch, döviz korumamevduat, hedeflenen kredi ve sermaye akışı önlemleri de dahil olmak üzere enflasyonu düşürmeye yönelik politika tepkisinin makroekonomik ve finansal istikrar risklerini sürdürülebilir bir şekilde hafifletmesini beklemiyor.

Fitch, Türkiye'nin notları, zayıf politika güvenilirliğini ve öngörülebilirliğini, yüksek enflasyonu, yüksek dış finansman gereksinimlerine ve dolarizasyona göre düşük dış likiditeyi ve jeopolitik riskleri yansıttığını belirtti.

Fitch Ratings, 2 Aralık 2021'de Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit etmiş, kredi not görünümünü de "durağan"dan "negatif"e çevirmişti.

2021 Aralık ayı ilk günlerinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B2" olarak teyit etti, not görünümünü "negatif" olarak bırakmıştı.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunu "B+" ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu "BB-" olarak teyit etmişti. Aralık ayı son günlerinde bir değerlendirme yapan S&P, Türkiye'nin kredi notu görünümünü ise "durağan"dan "negatif"e çevirmişti. Kuruluş, Türkiye'nin kredi notu görünümünün düşürülmesine ülkedeki yüksek enflasyonu ve kurlardaki oynaklığı gerekçe göstermişti.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE