Geçen hafta çalkalanan piyasaya yön veren 5 gelişme

Geçen hafta çalkalanan piyasaya yön veren 5 gelişme
Yeni bir aya başlıyoruz. Eylül ayının son haftası yurt içinde siyasi ve ekonomik hareketlilik artarken yurt dışında ise Rusya - Ukrayna gerilimi, enerji krizi, doların yükselişi, euro ve sterlinin düşüşü takip edildi. Para piyasası daha önce görülmemiş bir dönemden geçiyor. Altın dip seviyelerden toparlanmaya çalışırken petrolde görünüm pek iç açıcı değildi. Borsa İstanbul ile ilgili çalkantılı hissiyat ise yatırımcı tarafında henüz dinmemiş gibi görünüyor.

Geride bıraktığımız haftada Investing.com Türkiye kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği 5 gelişmeyi özetledik.

Kur Korumalı Mevduat sisteminde değişikliğe gidildi

Türk lirası cinsinden birikimleri kurdaki oynaklığa karşı korumayı amaçlayan Kur Korumalı Mevduat sisteminde, tarih ve uygulamada bazı değişiklikler yapıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın açıklamasına göre Kur Korumalı Mevduat uygulaması 2023 yılının sonuna kadar devam edecek.

23 Eylül ile biten haftada kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarında biriktirilen miktar 1,348 trilyon TL'den 1,370 trilyon TL'ye çıktı.

Para piyasası tarihi günler yaşıyor

Sterlinin dolar karşısında düşüşü sürüyor.

Euro/dolar paritesi ise 0,9535 ile son 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. Paritenin sene başına kıyasla kaybı %16’ya çıktı.

Dolar endeksi 114,80’e çıkarak 20 yılın en yüksek seviyesini gördü. Endeks sene başından beri %20’den fazla yükseldi. Dolar/TL de rekor kırmaya devam ediyor.

Binance tüm işlemlerde LUNC yakımını onayladı

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, LUNC yakım mekanizmasını tüm işlemlerde uygulayacağını duyurdu.

26 Eylül’de yapılan duyuruda Binance’in, LUNC yakım aktivitesini spot ve marj işlemlerinde uygulayacağını bildirmesinin ardından LUNC, kısa sürede %60’ı aşan değer artışı görerek 0,00032 dolar bandına kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz indirimi, borsadaki hareket ve Merkez Bankası açıklaması

Canlı yayında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl sonunda tek haneli faiz istediğini belirtti.

Merkez Bankasının etkinliğinden borsadaki spekülatif hareketlere, asgari ücretten EYT çalışmasına birçok başlıkta açıklama yapan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Enflasyondan önce şu anda faize bakıyorum. Faizi %12’ye indirdik. Buradan tüm yatırımcılara çağrımı yineliyorum. Diyorum ki; eğer yatırımcıysan kamu bankaları başta olmak üzere, şu anda faiz %12'ye indi. Bundan sonra yukarı çıkmak yok, daha aşağı inecek. Daha aşağı indikçe enflasyonu baskılayıp onu da aşağı indirecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrette beklentilerin yüksek olduğuna dair soruya da “Rahat olun, hiç endişe etmeyin.” diye cevap verdi.

Haftanın en çok okunan haberi: Emniyet Genel Müdürlüğü promosyon tutarını açıkladı

Bu hafta kullanıcılarımızın en çok ilgi gösterdiği gelişme, Emniyet Genel Müdürlüğünün açıkladığı yeni promosyon tutarı oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Vakıfbank ile promosyon protokolünün yenilendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada tek seferde ve eşit olarak hiçbir kesinti yapılmaksızın her personele 27.000 TL ödeneceği belirtildi.

Yeni protokol 1 Kasım 2022 tarihinde yürürlüğe girecek, bu tarih itibarıyla ödemeler başlayacak.

Kaynak: İnvesting.com


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE