GOLDMAN TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİNDE YAVAŞLAMA BEKLENİYOR

GOLDMAN TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİNDE YAVAŞLAMA BEKLENİYOR
bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Goldman Sachs, Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme performansının beklentilerini aştığını fakat yılsonu tahminlerine istinaden ikinci çeyrekten itibaren büyümede yavaşlama beklediklerini söyledi

Türkiye'nin beklentileri aşan büyüme verisinin ardından ilk değerlendirme yayımlayan yabancı kurumlardan biri Goldman Sachs oldu.

Aralarında Clemens Grafe'nin de bulunduğu Goldman Sachs ekonomistleri, yayımladıkları bir araştırma notunda beklentileri aşan ilk çeyrek büyümesinden sonra yıl sonu tahminlerini değiştirmediklerini fakat yıl sonu tahminlerinin ikinci çeyrekten itibaren büyümede yavaşlamaya işaret ettiğini belirtti.

"Türkiye ekonomisinin karşı karşıya kaldığı asıl sorun cari açığın finansmanı" diyen ekonomistler, Türkiye'ye finansal girişlerin sınırlı kalmaya devam ettiğini ve ihracatın dış talebin bir fonksiyonu olduğunun altını çizerek düzeltmenin iç talebin yavaşlamasıyla gerçekleşeceğini söyledi.

Baz etkisinin ölçümü esas ekonomik büyümeyi ölçmeyi zorlaştırmasından dolayı çeyreklik bazda rakamları inceleyen Goldman Sachs ekonomistleri, çeyreklik büyümeye en fazla katkı sağlayan kalemin yüzde 9,1 daralmayla ithalat olduğunu ifade etti.

Ekonomistler bunun yanında çeyreklik bazda artan stokların ve yatırımların sırasıyla büyümeye 1,1 ve 0,4 yüzde puan etki ettiğini söyledi.

Yüzde 1,7 olarak gerçekleşen büyümenin yüzde 1,5 olan beklentilerinin çok fazla üstünde olmadığını ve büyümenin stoklardaki artıştan destek bulduğundan dolayı yıl sonu büyüme beklentilerini yüzde 4'te sabit tuttuklarını belirten Goldman Sachs ekonomistleri, buna istinaden 2021 yılı büyüme tahminlerinin çeyreklik bazda daha zayıf performanslara işaret ettiğini ekledi.

Kaynak:Bloomberg

0 Yorum