Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (1 Şubat 2022)

Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (1 Şubat 2022)
Yeni günün başlangıcında, piyasalar ve ekonomi gündemine dair öne çıkan başlıklar...

Yurt içinde, Ocak ayı Türkiye enflasyonu içi öncü veri olması bakımından önem taşıyan İstanbul enflasyonunun takip edileceği ayın ilk gününde, yurt dışında imalat sektörü PMI verileri ekranlara düşecek.

Piyasalarda Son Durum

Ocak ayının son işlem gününde yaklaşık yüzde 1,5 gerileyen ve 13,30'lu seviyelerin altına kadar dolar/TL, şubat ayına da 13,30'un hemen üzerinde başladı. Euro/TL ise 14,97-14,98 düzeyinde işlem görüyor. 

Türkiye ve Dünya'dan Haber Başlıkları

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın Ukrayna’yı her an işgal edebileceğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 kısıtlamaları sırasında Başbakanlık Konutu’nda düzenlenen ve basında “Partygate” skandalı olarak adlandırılan partilerle ilgili özür dileyerek, salgında insanlardan fedakarlık yapmalarını istediklerini ve insanların duyduğu öfkeyi anladığını ifade etti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barken, Fed'in faiz oranlarını ne kadar hızlı ve nereye kadar yükselteceğini ekonomide ve özellikle enflasyonda ne olacağını bağlı olduğunu söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in Mart toplantısında faizi 50 baz puan artırmasının da seçenekler arasında olduğuna ilişkin sözlerine açıklık getirdi. Bostic, Mart ayında 50 baz puanlık bir artırımın tercih ettiği artırım miktarı olmadığını ifade etti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed'in pandemi döneminde ekonomiye sağladığı desteği geri çekmeye başlamasının zamanı geldiğini söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Mart ayında faizlerin artırılmasını beklediğini, ancak faizlerin yıl sonuna kadar hangi seviyeye yükseltilmesi gerektiği konusunda "seçeneklerin açık" tutulmasını istediğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletmesine izin veren yasanın 10 Şubat’a kadar yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Avustralya Merkez Bankası(RBA), faiz oranında piyasa beklentileri doğrultusunda bir değişikliğe gitmedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletmesine izin veren yasanın 10 Şubat’a kadar yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Günün Ajandası

-İstanbul Sanayi Odası ve Markıt işbirliği ile hazırlanan İSO İmalat Sektörü PMI Ocak ayı verisi gelecek. Endeks bir önceki ay 52,1 seviyesinde açıklanmıştı. (10.00)

-İstanbul Ticaret Odası (İTO) perakende ve toptan fiyat verilerini açıklayacak. İstanbul'da geçen yılın son ayında perakende fiyatlar aylık yüzde 9,65, yıllık yüzde 34,18 seviyesinde artış göstermişti (12.00).

-TBMM Genel Kurulu, gündemdeki konuları görüşmek üzere toplanacak.

-Avrupa piyasaları Almanya'dan Aralık ayı için gelecek perakende satışlar ve istihdam verileriyle güne başlayacak (10.00).

-Almanya'dan beklenen diğer rakamlar Ocak ayına ilişkin işgücü verileri olacak. Ülkede mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı bir önceki ay yüzde 5,2 seviyesinde açıklanmıştı (11.55).

-Avrupa'da PMI verileri açıklanacak ülkeler sırasıyla Rusya, İsveç, Polonya, Hollanda, Macaristan, İspanya, Çekya, İsviçre, İtalya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi, Yunanistan, Norveç, İngiltere ve Danimarka olacak.

-İtalya ve Euro Bölgesi işsizlik oranları da takip edilecek veriler arasında yer alıyor (13.00).

-ABD'de günün verileri imalat sektörü PMI (17.45), inşaat harcamaları, ISM İmalat sektörü PMI, JOLTS açılan iş (18.00), Dallas Fed Teksas Hizmet Sektörü Aktivite Endeksi (18.30) olacak.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
               BORSA TREND EXTRA ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE