Güneş Enerjisine daha fazla kapasite tahsis edilmesi, fiyatları daha da aşağıya çekebilir

Güneş Enerjisine daha fazla kapasite tahsis edilmesi, fiyatları daha da aşağıya çekebilir

YEKA GES-3 yarışmalarının beşinci gününde en düşük fiyat 19,7 kuruş/KWh oldu. Uzmanlara göre güneş enerjisi için daha fazla kapasite tahsis edilmesiyle, elektrik fiyatları daha da aşağıya çekilebilir, yerli ve temiz kaynaklardan elektrik üretimi artırılabilir.

Kapanma tedbirleri nedeniyle ara verilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Güneş Enerjisi Santralleri-3 (YEKA GES-3) yarışmaları 24 Mayıs tarihinde tekrar başladı.

Dünkü yarışmada 15 ayrı bölgede toplamda 200 MW’lık kapasite hakkı sağlandı.

HMN Enerji üç ayrı bölgede 45 MW’lık kapasite hakkı ile 24 Mayıs tarihinde gerçekleşen yarışmalarda en fazla kapasite hakkı sağlayan şirket oldu.

Yarışmalarda en düşük fiyat ise 19,7 kuruş/KWh ile Margün Enerji ve Smart YEKA Enerji Üretim tarafından Burdur-2 ve Diyarbakır-1 bölgeleri için sunuldu.

“Güneş enerjisi yatırımcının güvenini kazandı”

Konu ile ilgili Temiz Enerji Haber Portalı’na değerlendirmede bulunan Solar3GW Derneği Başkanı Bahadır Turhan,

“Kapanma sonrasında dün yeniden başlayan YEKA GES-3 yarışmalarında, kapanmadan öncekine benzer fiyatlar çıkıyor. Bu fiyatlar, serbest piyasa elektrik üretici fiyatlarının çok altında seyretmekte. Üstelik dolar ve avro kurlarının bir ay önceki ilk ihale zamanlarına göre daha yüksek olmasına, yani eskalasyonda daha dezavantajlı bir durum olmasına rağmen bu ihalelerdeki ortalama fiyatlar da yine öncekilerden farklı değil.

Bu da göstermektedir ki güneş enerjisi elektrik üretiminde ülkemizde de en ucuz kaynak haline gelmiş ve yatırımcının tam güvenini kazanmıştır. Bu yüzden güneş enerjisi için daha fazla kapasite tahsis edilmeye hızla devam edilmelidir. Bu ileride elektrik fiyatlarını aşağıya çekerken, ülkemiz yerli ve temiz kaynaktan daha fazla elektrik üretebilecektir.” dedi.

0 Yorum

YORUM EKLE