Günün önemli şirket haberleri (0112-2023)

Günün önemli şirket haberleri (0112-2023)
Borsa İstanbul'a kote şirketlerin, sermaye artırımları, iş anlaşmaları, ortaklık yapılarındaki değişimler, öne çıkan projeleri neler? Piyasalar açılmadan okunması gereken şirket haberleri...Okuyun,bir adım önde olun.

#CATES - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler İnfo Yatırım liderliğinde bugün toplanacak.

#A1CAP - 50 milyon TL sermayeli A1 Eğitim ve Filo Kiralama şirketine 500.000 TL tutarla iştirak edilmesine karar verildiği açıklandı.

#ASTOR - Şirket ile Cengiz Holding arasında 4,4 milyon euro bedelli 7 adet güç transformatörü ve 1 adet topraklama transformatörü satış sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#ASTOR - Şirket ile RALYH arasında 3,5 milyon dolar bedelli güç transformatörleri, dağıtım transformatörleri ve anahtarlama ürünleri için satış sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#ARASE - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Aras Elektrik Parakende’nin Aralık 2023 dönemi için bir şirket ile 297.600 MWh yeni enerji satış anlaşması yaptığı açıklandı.

#AKFYE - Şirketin YEKDEM hakkı bulunan lisanslı santralleri Sekiyaka II HES, Doğançay HES, Doruk HES, Çalıkobası HES, Solentegre GES, Omicron Engil GES, Omicron Erciş GES, İOTA GES, Yaysun GES, MT Doğal GES, ME-SE GES, PSİ GES, Hasanoba RES, Sarıtepe RES, Demirciler RES, Kocalar RES, Denizli RES ve Üçpınar RES için (toplam kurulu güç 526,5 MW) 2024 takvim yılı kapsamında EPDK'ya YEKDEM başvurusunun tamamlandığı, YEKDEM süresi biten santrallerin ürettikleri elektriği piyasa takas fiyatından satacağı açıklandı.

#AYDEM - Şirketin YEKDEM hakkı bulunan santrallerinden Göktaş 1-2 Hidroelektrik Enerji Santrali ve Akıncı HES için 2024 takvim yılı kapsamında EPDK'ya başvuru yapmadığı, 1 yıl süreyle 374,60 MWm kurulu gücü olan bu 3 santral için spot piyasaya geçiş yaptığı, YEKDEM kapsamında olan santrallerinden 5 tanesi ise 2024 yılında YEKDEM haklarını kullanmaya devam edeği açıklandı.

#ALFAS - Alfa Kazan Enerji’nin ALFAS’da sahip olduğu payların Türkiye dışında yerleşik uluslararası bir kurumsal yatırımcıya plasman yoluyla (11.039.000 adet pay) satışına ilişkin borsa dışı takas işleminin tamamlandığı açıklandı.

#AYGAZ - Şirketin %50 pay sahibi olduğu United LPG’nin sermayesinin 4,5 milyar BDT’den 5,8 milyar BDT’ye yükseltilmesine karar verildiği, şirketin sermaye artırımına iştirak edeceği açıklandı.

#BEGYO - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün toplanacak.

#CWENE - Şirket ile Ozanteks Tekstil arasında 10,5 milyon dolarlık GES satış sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#CVKMD - Şirket bağlı ortaklığı Hayri Ögelman Madencilik’in yurt dışında bir firma ile 1,8 milyon dolarlık Maden Cevheri Satışı sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#DENGE - Finansal Duran Varlık satışı sonucu oluşan ayrılma hakkı kullanım fiyatının 2,3722 TL olduğı ve Genel Kurul’da onaylandığı açıklandı.

#DYOBY - JCR Eurasia tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Kredi Derecelendirme Notunun A+ (tr), not görünümünün Negatif olarak revize edildiği açıklandı.

#EKGYO #PSGYO - Şirketlerin projelerinden Next Level İstanbul’un yüklenicisi ile yapılan sözleşmeye ek protokol ile 3,0 milyar TL olan Asgari Şirket Payı Toplam Gelirinin 4,1 milyar TL’ye yükseltildiği açıklandı.

#ESCOM - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Alesta’nın 2,1 milyon dolar şirket değerlemesi üzerinden %3,63 oranında yatırım yaptığı PowerDev, Inc.’in 9 milyon dolar değerlemeyle yatırım aldığı açıklandı.

#FONET - Şirketin Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ile 12 ay süreli SBYS Hizmet Alımı İşi ihalesini 14,5 milyon TL bedelle imzaladığı açıklandı.

#GLRYH - 50 milyon TL sermayeli A1 Eğitim ve Filo Kiralama şirketine 8,7 milyon TL tutarla iştirak edilmesine karar verildiği açıklandı.

#GLCVY - Şirketin AKBNK’nın gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş alacak satışında, satışa çıkarılan 313,9 milyon TL büyüklüğündeki portföyünün ihalesine en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazandığı açıklandı.

#HALKB - 77 gün vadeli 668 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#ISCTR - Yurt dışında 369 gün vadeli 21,5 milyon euro tutarında borçlanma aracı ihraç edildi.

#ISCTR - Yurt dışında 5 milyar dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#ICBCT #KRPLS #PRKAB - VBTS kapsamında şirket paylarına 29 Aralık’a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

#KRSTL #MARBL - VBTS kapsamında şirket paylarına 29 Aralık’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, açığa satış ve kredili işlem yasağı da 29 Aralık’a kadar uzatıldı.

#KZBGY - Marmaris'te bulunan Sinpaş Kızılbük Thermal Wellness Resort projesi kapsamında Ocak - Kasım döneminde 7.149 adet devremülkün satışının gerçekleşerek 2,4 milya rTL ön satış cirosu elde edildiği açıklandı.

#KTLEV - Ordu ve Giresun’a şube açıldığı belirtildi.

#MPARK - Şir5ketin MLP Sağlık-1 GES projesi ile ilgili ÇED Olumlu kararı verildiği medyada yer aldı.

#QUAGR - 10 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#QNBFB -Yurt dışında 187 gün vadeli 7,5 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihraç edildi.

#QNBFB - 241,5 milyon dolar ve 235,7 milyon Euro olmak üzere 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlarken, kredinin maliyeti ABD Doları ve Euro cinsinden sırasıyla Sofr+%3,50 ve Euribor+%3,25 olarak açıklandı.

#PGSUS - Şirket bünyesinde bir Teknoloji İnovasyon Merkezi oluşturulmasına ve bu kapsamında ABD’de Silikon Vadisinde faaliyet gösterecek bir bağlı şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#PRDGS - 50 milyon TL sermayeli A1 Eğitim ve Filo Kiralama şirketine 8,7 milyon TL tutarla iştirak edilmesine karar verildiği açıklandı.

#RTALB - 50 milyon TL sermayeli A1 Eğitim ve Filo Kiralama şirketine 8,7 milyon TL tutarla iştirak edilmesine karar verildiği açıklandı.

#RYGYO - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar TL’den 2 milyar TL’ye yükseltilmesi kararı Ticaret Bakanlığı tarafından da onaylandı.

#RYSAS - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 600 milyon TL’den 2 milyar TL’ye yükseltilmesi kararı Ticaret Bakanlığı tarafından da onaylandı.

#SMRTG - 50 milyon TL sermayeli şirketin %100 paya sahip olacağı Smart Güneş Paneli Hücre Üretim Teknolojileri şirketinin tescil işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#SELVA - JCR Eurasia tarafından şirketin kredi notlarının teyit edildiği açıklandı.

#SNPAM - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun 49,9 milyon TL’sinin GES yatırımında, 60,6 milyon TL’sinin makine yatırımlarında, 12,9 milyon TL’sinin çatı yenileme yatırımlarında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#SKYMD.HE - Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler Borsa’da Satış yöntemi ile bugün toplanacak.

#THYAO - 6 Şubat’ta meydana gelen depremden etkilenen bölgelere doğan ihtiyaç nedeniyle bağış limitinin yükseltildiği açıklandı.

#TAVHL - Şirket tarafından Türkiye dışında satılmak üzere ihraç edilmesi planlanan borçlanma aracı (400 milyon dolar) için talep toplama sürecinin tamamlandığı açıklandı.

#TKNSA - Şirket tarafından 2023 ve 2024 yıllarında FAVÖK Marjı'nın yüksek tek hane beklendiği açıklandı.

#VAKBN - Yurt dışında 8 milyar dolara kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

#VAKBN - 15 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildi

#VBTYZ - Zahide Koçyiğit tarafından 450.000 adet payın Borsa’da işlem görebilmesi için MKK’ya kaydileştirme başvurusu yapıldığı açıklandı.

#VRGYO - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından İzmir Konak’ta 8.181 m2’lik taşınmazın arsa satış yöntemiyle özelleştirilmesi kapsamında açılan ihaleye şirketin katıldığı ve teklif verdiği açıklandı.

#VESTL - JCR Eurasia tarafından şirketin kredi notlarının teyit edildiği açıklandı.

#YEOTK - Şirketin Aksa Energy Qyzylorda ile Kazakistan'da kurulacak 240 MW gücündeki doğalgaz çevrim santralinin Yüksek Gerilim Trafo Merkezi ve Enerji İletim Hattının yapımı işi için 4,4 milyon dolar + 4,4 milyar Kazakistan Tengesi bedelle sözleşme imzaladığı açıklandı.

#ZOREN - Şirketin %100 bağlı ortaklığı olarak ABD’de 20.000 dolar sermaye ile Zorlu Renewable USA Inc. unvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

PAY ALIM / SATIM

#AGESA - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 32.250 adet pay 57,35 - 58,00 TL fiyat aralığından geri alındı.

#ENKAI - Mehmet Sinan Tara tarafından 35,22 - 35,68 TL fiyat aralığından 300.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %0,66’ya yükseldi.

#INFO - Hedef Portföy tarafından 2.000.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %25,8’e yükseldi.

#MPARK - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 166.000 adet pay 148,40 - 153,70 TL fiyat aralığından geri alındı.

#VERTU - Geri alınan 72.227 adet pay 56,95 TL fiyattan satılırken, satış sonucunda 5,7 milyon TL kar elde edildi.

SERMAYE ARTIRIM

#SNPAM - Şirket sermayesinin 130 milyon TL’den %100 oranında bedelli ve %100 oranında bedelsiz olarak 390 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#ULAS - Tahsisli sermaye artırımı yapılmasına karar verildiği açıklandı.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
              BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE