Günün önemli şirket haberleri (03-06-2024)

Günün önemli şirket haberleri (03-06-2024)

Borsa İstanbul'a kote şirketlerin, sermaye artırımları, iş anlaşmaları, ortaklık yapılarındaki değişimler, öne çıkan projeleri neler? Piyasalar açılmadan okunması gereken şirket haberleri...Okuyun,bir adım önde olun.

#ALKLC - Şirket payları 4 Haziran'da Borsa'da işlem görmeye başlayacak.

#AKYHO #PRZMA - VBTS kapsamında şirket paylarına 2 Temmuz'a kadar kredili işlem yasağı getirildi.

#A1CAP - 2,5 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#AKBNK - Nazmiye Sevda Sabancı tarafından 14.560.904 adet payın Borsa'da işlem görebilmesi için MKK'ya kaydileştirme başvurusu yapıldı

#AKBNK - Serra Sabancı tarafından 31.230.968 adet payın Borsa'da işlem görebilmesi için MKK'ya kaydileştirme başvurusu yapıldı

#AKSEN - KKTC Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt Santrali için daha önce imzalanan sözleşme kapsamında devreye alınması planlanan 35 MW ek kapasitenin kalan 17,5 MW'lık kısmının devreye alındığı ve santralin kurulu gücünün 188 MW'a ulaştığı açıklandı.

#AHGAZ - Şirketin %51 (ENERY'nın %49) oranında pay sahibi olduğu A Doğal Gaz ve Elektrik'in bağlı ortaklıkları olan ve lisans alma yükümlülüklerini yerine getiren Marmara Yalova Gaz Dağıtım ile Marmara Çorlu Gaz Dağıtım'a EPDK tarafından 30 yıl süreli doğal gaz dağıtım lisansı verildiğinin şirkete bildirildiği açıklandı.

#BALAT - Şirketin yeni makine siparişi için Pyramid Precision Engineering firmasına beşinci ödeme tutarı olarak 18.000 euroluk ödemede bulunduğu açıklandı.

#BALAT - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun ortaklara borçlar hesabının kapatılmasında, yeni makine siparişinde ve işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı.

#CUSAN - Şirket bağlı ortaklığı Çuhadaroğlu Alüminyum'ün ABD'de yerleşik Aluminum Profile Systems LLC ile yüklenici sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#EREGL - Yurt dışında 1 milyar dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#EPLAS - Şirketin üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik bazı yatırım projelerinin 3 yıllık teşvik belgesine bağlanması sonrasında Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında makina ve teçhizata yapılan yatırımların 43,2 milyon TL'ye, leasing kapsamında yapılan makina ve teçhizata ilişkin yatırımlarla birlikte toplam yatırım tutarının 52,1 milyon TL'ye ulaştığı açıklandı.

#FRIGO - Sermaye artırımından elde edilen fonun 39,3 milyon TL'sinin işletme sermayesinin güçlendirilmesinde kullanıldığı açıklandı.

#FENER - Futbol A takım teknik direktörlüğü için Jose Mourinho ile görüşmelere başlandığı açıklandı.

#GESAN - Şirketin Antalya Tav Sera ile Antalya Havalimanı Genişleme Ve İyileştirme İşi Projesi Terminal 4 #CIP Binaları Elektrik #IT İşleri için toplam 3,2 milyon euro ve 59,5 milyon TL bedelle sözleşme imzalandığı açıklandı.

#GLRYH - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun KARYE yatırımlarının finansmanında ve yeni iştirak yatırımlarının finansmanında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#GMTAS - Kayıtlı sermaye sistemine geçişin Genel Kurul'da onaylandığı açıklandı.

#HEDEF - SPK tarafından Hedef Yatırım Bankası'na halka arza aracılık hizmetlerinde bulunmasına izin verildiği açıklandı.

#INGRM - Şirketin 2023 yılında Veeam kanalında göstermiş olduğu performansı ile Veeam ProPartner Summit Turkey 2024 etkinliğinde yılın distribütörü ödülünü kazandığı açıklandı.

#KCHOL - Yapı Kredi'de sahip olunan payların satışına yönelik ön görüşmelerde bir sonuca ulaşılamadığı için görüşmelerin sonlandırılmasına karar verildiği açıklandı.

#KRVGD - Şirketin Manisa'da 25 MW kapasiteli güneş enerji santrali yatırımı kapsamında santralin 12,5 MW gücündeki kısmının devreye alındığının ve elektrik üretimine başlandığının şirkete bildirildiği açıklandı.

#KGYO - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun %15 - 30'unun potansiyel ve devam etmekte olan projelerin yatırım ve finansman harcamalarında, %70 - 85' ilişkili taraf şirket satın alımlarında kullanılmasına veya taşınmazların satın alınmasında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#KONTR - Şirket ile Milliy Elektr Tarmoqlari arasında enerji depolama sistemi projelerinin yapımını ve finansmanını içeren 125 milyon dolar bedelli çerçeve anlaşması imzalandığı açıklandı.

#KZBGY - Şirket tarafından basında yer alan Sinpaş Kızılbük Thermal Wellness Resort projesinin inşaatı ile ilgili haberlere ilişkin, belediye tarafından bir denetim yapıldığı ve kamuya açıklanması gereken nitelikte bir gelişme bulunmadığı açıklandı.

#MRSHL - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 20 milyon TL'den 50 milyon TL'ye yükseltilmesinin tescil edildiği açıklandı.

 #MARKA - Şirketin tahsisli olarak satılacak paylarına ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebini SPK tarafından olumsuz karşılandığı açıklandı.

#OSTIM - Şirket bağlı ortaklığı Meksis Mekanik'e tahsis edilen 40 milyon TL limitli banka kredisi için Şirketin her iki pay sahibi tarafından 50 milyon TL tutarında kefalet verildiği açıklandı.

#QNBFB - Banka tarafından Enpara Bank'ın faaliyet izni başvurusu kapsamında BDDK nezdindeki denetim çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

#PGSUS - Reaturs'te yer alan habere göre şirketin, 2029'dan sonra teslim edilecek yeni uçak siparişi için çalışmalara yakında başlayacağı açıklandı.

#PRKME - Şirket bağlı ortaklığı Konya Ilgın ile Eti Soda arasında 1 yıl süreli yeni bir kömür alım - satım sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#PEGYO - Sümerpark AVM'deki 48 m2 büyüklüğündeki mağazanın 10 yıllığına kiraya verildiği açıklandı.

#PAMEL - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Şişli Enerji'nin sermayesinin 8,8 milyon TL'den 44,1 milyon TL'ye yükseltildiği açıklandı.

#REEDR - Halka arzdan elde edilen fonun 361,6 milyon TL'sinin işletme sermayesinin güçlendirilmesinde, 150,6 milyon TL'sinin tesis, makine ve cihaz yatırım kapasite artışında, 39,4 milyon TL'sinin ise Ar - Ge ve Ür - Ge çalışmalarında kullanıldığı açıklandı.

#SKYLP - İdeal Data'nın Fintables'da sahip olduğu paylardan %5'inin 12,5 milyon TL'ye satıldığı, devir sonrası İdeal Data'nın Fintables'taki payının %25 olduğu açıklandı.

#SANFM - Sincan Şubesinin kapatıldığı açıklandı.

#TAVHL - Almatı Havalimanı yeni dış hatlar terminalinin inşaatının tamamlanarak terminal binasının hizmete açıldığı, yeni terminalin açılışı ve eski terminalin iç hatlara dönüştürülmesi ile birlikte havalimanının yolcu kapasitesi yıllık 7 milyondan 14 milyon yolcunun üstüne çıkmasının beklendiği açıklandı.

 #TCELL - SEC'in, ABD'de halka açık şirketlere, üretim süreçlerinde ihtilaflı madenlerin kullanımı ve bu madenlerin kaynağının Kongo ve çevre ülkeleri olup olmadığına ilişkin açıklama yapma yükümlülüğü kapsamında, şirketin SEC'e açıklama yaptığı ve gerekli görülen ihtilaflı madenlerin Kongo ve çevresindeki ülkelerden gelmiş olabileceğine dair bir nedeni olmadığını belirlediği açıklandı.

#TKFEN - 1 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#TLMAN - Albayrak Turizm'in sahip olduğu 6halka kapalı 6.400.00 adet TLMAN payı ve Ereğli Tekstil'in sahip olduğu halka kapalı 814.000 adet TLMAN payı üzerindeki Denizbank rehninin kaldırıldığı açıklandı.

#TMPOL - Şirketin GES Bağlantı Hattı işinin geçici kabul sürecinin Kayseri Ve Civarı Elektrik Tük tarafından başlatıldığı ve inşaat çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

#TUPRS - Şirketin İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi periyodik bakımının tamamlanarak, ünitelerin kademeli olarak devreye alındığı açıklandı.

#UZERB - Borsa tarafından şirket paylarına 2 Temmuz'a kadar depo şartı tedbiri getirildi.

#UZERB - Şirket unvanı ve esas sözleşme değişliğinin SPK tarafından uygun görülüğü, aytılma hakkı kullanım fiyatının 243,70 TL olarak belirlendiği açıklandı.

#VANGD - SPK karar organının kararı çerçevesinde şirkete ödenecek 5,1 milyon TL'nin 12 ay eşit taksitle ödenmesi için Metro Portföy Yönetimi ile protokol imzalandığı açıklandı.

#VERUS - Şirketin %100 bağlı ortaklığı Galata Altın İşletmeleri'nin sermayesinin 20 milyon TL'den 50 milyon TL'ye yükseltildiği açıklandı.

#YBTAS - Şirketin 24 Mayıs'ta Yozgat çimento fabrikasında meydana gelen yangın nedeniyle ara verilen üretim faaliyetlerinin tekrar başladığı açıklandı.

#YYLGD - Halka arzdan elde edilen fonun 220,3 milyon TL'sinin yatırım finansmanında, 250 milyon TL'sinin işletme sermayesinin güçlendirilmesinde kullanıldığı açıklandı.

#ZRGYO - 4 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK'ya başvuru yapıldığı açıklandı.

 PAY ALIM / SATIM

#BJKAS - Şenol Mutlu tarafından 2.637.900 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %10,48'e yükseldi.

#BMSTL - Ali Zontur tarafından 37,46 - 37,60 TL fiyat aralığından 1.377.841 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %27,84'e geriledi.

#BMSTL - Mustafa Zontur tarafından 37,36 - 37,50 TL fiyat aralığından 690.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %27,84'e geriledi.

#BSOKE - İstanbul Portföy tarafından 792.538 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,15'e yükseldi.

#CUSAN - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 30.000 adet pay 23,98 - 24,08 TL fiyat aralığından geri alındı.

#DESA - Adesa Mağazacılık tarafından 28,30 - 29,30 TL fiyat aralığından 70.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %1,19'a yükseldi.

#EUPWR - GESAN tarafından 108,30 TL fiyattan özel emirle 6.550.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %52,70'e geriledi.

#GESAN - Ali Gökhan Öztürk tarafından 55,50 TL fiyattan 10.760.000 adet pay özel emirle satılırken, şirket sermayesindeki payı %20,20'ye geriledi.

#GEDIK - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 120.000 adet pay 14,89 - 15,00 TL fiyat aralığından geri alındı.

#HATEK - Maged Huri tarafından 16,50 - 16,54 TL fiyat aralığından 131.611 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %3,45'e geriledi.

#IZFAS - Bank of America Corporation tarafından 30,33 - 30,83 TL fiyat aralığından 2.031.176 adet alış ve 1.911.097 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,15'e yükseldi.

#INVES - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 7.000 adet pay 330,00 TL fiyattan geri alındı.

#KRVGD - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 174.270 adet pay 28,40 - 28,80 TL fiyat aralığından geri alındı.

#METUR - Erdal Bulut tarafından 14,30 - 15,60 TL fiyat aralığından 800.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %10,0'a yükseldi.

#MHRGY - Quick Sigorta tarafından 4,69 - 4,71 TL fiyat aralığından 300.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %65,05'e yükseldi.

#OBAMS - Mehmet Musa Özgüçlü tarafından 34,38 - 34,40 TL fiyat aralığından 40.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %62,12'ye yükseldi.

#PEKGY - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 2.877.223 adet pay 8,94 TL fiyattan geri alındı.

#SMRTG - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 10.000 adet pay 50,40 - 50,60 TL fiyat aralığından geri alındı.

#TAVHL - Tepe İnşaat tarafından 246,50 - 246,90 TL fiyat aralığından 32.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,44'e geriledi.

#VERTU #VERUS - VERUS tarafından 45,00 TL fiyattan 72.429 adet VERTU payı alınırken, VERUS'un VERTU'daki payı %61,11'e yükseldi.

SERMAYE ARTIRIM

#BALAT - Şirket sermayesinin 13,9 milyon TL'den %260,3 oranında bedelli olarak 36,1 milyon TL artışla 50 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildi.

#INFO - Şirket sermayesinin 228 milyon TL'den %321,2 oranında bedelsiz olarak 732,3 milyon TL artışla 960,3 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında SPK'ya başvuru yapıldı.

#IZINV - Tahsisli sermaye artırımının SPK tarafından onaylandığı açıklandı.

#KGYO - Tahsisli sermaye artırımı yapılmasına karar verildiği açıklandı.

#PETUN - Şirket sermayesinin 43,3 milyon TL'den %600 oranında bedelsiz olarak 260 milyon TL artışla 303,3 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildi.

#PNSUT - Şirket sermayesinin 45 milyon TL'den %600 oranında bedelsiz olarak 269,7 milyon TL artışla 314,7 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildi.

#SANFM - Şirket sermayesinin 30 milyon TL'den %400 oranında bedelsiz olarak 120 milyon TL artışla 150 milyon TL'ye yükseltilmesine karar verildi.

#SARKY - Şirket sermayesinin 500 milyon TL'den %20 oranında kar payından bedelsiz olarak 100 milyon TL artışla 600 milyon TL'ye yükseltilmesi kararı Genel Kurul'da onaylandı.

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE