Günün önemli şirket haberleri (08-04-2024)

Günün önemli şirket haberleri (08-04-2024)
Borsa İstanbul'a kote şirketlerin, sermaye artırımları, iş anlaşmaları, ortaklık yapılarındaki değişimler, öne çıkan projeleri neler? Piyasalar açılmadan okunması gereken şirket haberleri...Okuyun,bir adım önde olun.

#ASELS – Şirketin uluslararası müşterileri ile hava savunma ve haberleşme sistemleri ihracatına yönelik toplam 21,4 milyon dolar bedelli iki yurt dışı satış sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#ARZUM – 2,5 milyon dolar teminat tutarlı Yönetici Sorumluluk Sigortası yapıldığı açıklandı.

#AVPGY – Demir Life Projesi kapsamında iskan alındığı açıklandı.

#AVPGY – Şirket tarafından İstanbul Kartal’daki 16 bağımsız bölümün 300 milyon TL’ye satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

#BEYAZ – Şirketin yetkili satıcısı olduğu Peugeot, Opel, Citroen, DS, Renault, Dacia markalarında 2023 yılında 2022 yılına göre %65,08 artışla 15.231 adet sıfır araç satışını gerçekleştirdiği açıklandı.

#BIENY – Şirketin Aydın Çine’de kurulacak olan seramik üretim tesisi yatırımları kapsamında 1,0 milyar TL yatırım harcaması yapıldığı, bu tutarın 682,3 milyon TL'sinin halka arz gelirlerinden finanse edildiği açıklandı.

#BINHO –DRC Derecelendirme tarafından Bin Ulaşım’un Uzun Vadeli Ulusal Kredi Rating Notunun TR AA, Kısa Vadeli Ulusal Kredi Rating Notunun TR A-1, not görünümlerinin Kararlı olarak belirlendiği açıklandı.

#CASA – Şirketin daha önceki yönetim kurulu üyelerine şirkete olan sorumluluklarını yerine getirmeleri, bilgi vermeleri konusunda noter ihtarı çekilerek şirkete davet edildiği açıklandı.

#CEMTS – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 500 milyon TL’den 2,5 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#CVKMD – Şirketin %96,21 oranında bağlı ortaklığı Hayri Ögelman Madencilik’in halka arz süreci için gerekli çalışmalara başlanmasına karar verildiği açıklandı.

#CWENE – Şirket ile Durteks İnşaat arasında imzalanan 5,2 milyon dolar bedelle GES projesinin devreye alındığı ve santral elektrik üretimine başlandığı açıklandı.

#CWENE – Şirketin bağlı ortağı TTATT AG'nin %50 oranında iştirak ettiği CWSE Group GmbH’nin SEAC Holding GmbH'ın sahibi olduğu; SEAC Projekt GmbH hisselerinin ve 16 adet proje şirketin hisselerinin tamamını devraldığı açıklandı.

#DARDL – Şirket tarafından hisselerinin tamamı şirkete ait 1 milyon TL kuruluş sermayeli Dardanel Dış Ticaret adlı şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#DARDL – Şirket tarafından 2023 yılı hasılat beklentisi %91 (+/-2) yıllık artışla 5,5 milyar TL, 2023 yılı FAVÖK beklentisi %15 (+/-2) FAVÖK marjıyla 825 milyon TL, 2024 yılı hasılat beklentisi %173 (+/-10) yıllık artışla 15 milyar TL, 2024 yılı FAVÖK beklentisi %15 (+/-2) FAVÖK marjıyla 2,3 milyar TL olarak açıklandı.

#DENGE – Şirketin iştiraki Vepa Kişisel Bakım ve Kozmetik’in %50 payının şirketin %50 payına sahip Hasan Hüsnü Okur’a 15 milyon TL karşılığında satıldığı açıklandı.

#DOFER – Şirket ile yurt içi dört firma arasında toplamda 20,1 milyon TL bedelle sipariş sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#DZGYO – Şirket tarafından Muğla Ortaca’da bulunan 2.761 m2 arsanın 23 milyon TL’ye satın alındığı açıklandı.

#HTTBT – Şirketin sermayesinin tamamına sahip olduğu, 290.000 TL sermayeli, Hitit PK Seyahat Acente Dağıtım Sistemleri ünvanlı şirketin kuruluşunun tamamlandığı ve tescil ve ilan edildiği açıklandı.

#HUBVC – Şirketin iştiraki CognitiweAI’ın 619.618 Amerikan Doları ve 400.000 Euro yatırım aldığı açıklandı.

#ISCTR – Şirketin borsada işlem gören ortaklıkları ANHYT, ANSGR, ISFIN, ISGSY, ISGYO, ISMEN, ISYAT, SISE, TSGYO, TSKB paylarının alınması, yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konusunda genel müdürlüğün yetkilendirildiği ve toplam azami 5 milyar TL kaynak ayrıldığı açıklandı.

#ISFIN – 179 gün vadeli 750 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#KAYSE – Şirketin GES yatırımı kapsamında Ovakent ve Yenipazar bölgelerine toplamda 1.99 mWe GES Yapım işinin toplam 1,4 milyon dolara yaptırılmasının ilgili komisyon tarafından uygun bulunduğu açıklandı.

#KBORU – Şirketin yurtiçinde yerleşik bir firma ile 22,6 milyon TL ve yurtdışında bir firma ile 1,1 milyon dolarlık satış sözleşmesi
imzaladığı açıklandı.

#KONTR – 2,5 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#LIDFA – 150 gün vadeli 50 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#LOGO – Logo Ödeme Hizmetleri’nin, ödeme hizmetlerini sunmak ve ödeme kuruluşu olarak faaliyette bulunmak için faaliyet izni başvurusunun yapıldığı ve gerekli evrakların TCMB’ye sunulduğu açıklandı.

#MGROS – Aralık ayında 31 adet Migros, 17 adet Migros Jet, 2 adet Macrocenter, 23 adet Mion ve 1 adet toptan formatında mağaza ile toplam 74 adet yeni mağaza açıldığı belirtildi.

#OSTIM – Şirketin bağlı ortaklığı Meksis Mekanik Sistemler’in gayrimenkul alımı yapmak üzere likit teminat karşılığı kullanmış olduğu 60 milyon TL banka kredisini kapattığının bildirildiği açıklandı.

#PAPIL – VBTS kapsamında şirket paylarına 7 Şubat’a kadar emir paketi tedbiri getirildi.

#PENTA – Şirketin 2023 yılında HP markası performansı ile En Geniş İş Ortağı Ağına Sahip Dağıtıcı ödülünü kazandığı açıklandı.

#RUBNS – Şirketin Texworld Paris Fransa fuarına 5 – 7 Şubat tarihlerinde katılım sağlayacağı açıklandı.

#SANFM – Şirketin Tekirdağ’da bulunan fabrika binasının 2024 yılı kira bedelinin bir önceki döneme göre %115 artışla 1,9 milyon TL olarak belirlendiği açıklandı.

#SMRTG – Şirket tarafından ABD’de Smart Green Energy Technologies adlı, 50.000 dolar sermayeli şirket kurulduğu ve tescil işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#SNICA – VBTS kapsamında şirket paylarına 7 Şubat’a kadar kredili işlem yasağı getirildi

#SNGYO – İstanbul Küçükçekmece’de bulunan 30.000 m2 alanlı arsanın satışı için Arı Finansal Kiralama A.Ş. ile imzalanan sözleşmenin karşılıklı mutabakatla feshedilmesine karar verildiği açıklandı.

#TSPOR – Sermaye artırımından elde edilen fonun 375,5 milyon TL’sinin banka kredi ödemelerinde, 105,6 milyon TL’sinin futbolcu ve teknik kadro ödemelerinde, 20,1 milyon TL’sinin vergi ve sgk borç ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

#TUPRS – Şirketin İzmit Rafinerisinde bulunan Fuel Oil Dönüşüm tesisinde periyodik bakım çalışması nedeniyle 1 Mart’tan itibaren 92 gün duruş planlandığı açıklandı.

#TUREX – Şirketin SISE ile 350 milyon TL bedelle Personel Taşıma Sözleşmesini yenilediği açıklandı.

#VAKBN – 105 gün vadeli 700 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#YKBNK – Yurt dışında 101 gün vadeli 10 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihraç edildi.

#YKBNK – Yurt dışında 187 gün vadeli 10 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihraç edildi.

#YEOTK – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL’den 2,6 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurunun SPK
tarafından onaylandığı açıklandı.

#ZOREN – Şirketin bağlı ortaklığı Zorlu Yenilenebilir Enerji’nin adı ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’nun adı kullanılarak bir web sitesi ve çeşitli sosyal medya kanallarından fon toplanmasına yönelik yapılan çağrıların sahte ve aldatma amaçlı olduğu açıklandı.

#ZOREN – Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi’nin Aydın’daki jeotermal sahalarına ilişkin kaynak arama ruhsatlarının jeotermal kaynak işletme ruhsatına çevrilmesine ilişkin Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatları alındığı açıklandı.

#ZRGYO – Şirket portföyündeki Next Level AVM ve Max Level Oyun Eğlence Merkezi’nin 1,4 milyar TL bedelle Bayburt Grup İnşaat’a satılmasına karar verildiği açıklandı.

PAY ALIM / SATIM

#AGESA – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 38.000 adet pay 53,45 – 54,10 TL fiyat aralığından geri alındı.

#CVKMD – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 100.000 adet pay 394,87 TL ortalama fiyattan geri alındı.

#INVES – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 3.524 adet pay 274,50 – 295,00 TL fiyat aralığından geri alındı.

#LIDER – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 10.000 adet pay 56,65 TL fiyattan geri alındı.

#LKMNH – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 19.100 adet pay 49,59 TL ortalama fiyattan geri alındı.

#MPARK – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 35.000 adet pay 139,10 – 142,60 TL fiyat aralığından geri alındı.

SERMAYE ARTIRIM

#EGSER – Şirket sermayesinin 360 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 360 milyon TL nakden artışla 720 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullanılmasının ardından kalan 867.793 adet pay 8 – 9 Ocak’ta Borsa Birincil Piyasa’da satılacak.

#VAKFN – Şirket sermayesinin 1 milyar TL’den %100 oranında bedelli olarak 1 milyar TL nakden artışla 2 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
              BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur) Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE