Günün önemli şirket haberleri (25-09-2023)

Günün önemli şirket haberleri (25-09-2023)
Borsa İstanbul'a kote şirketlerin, sermaye artırımları, iş anlaşmaları, ortaklık yapılarındaki değişimler, öne çıkan projeleri neler? Piyasalar açılmadan okunması gereken şirket haberleri...Okuyun,bir adım önde olun.

#ADESE - Şirket bağlı ortaklığı İrent Oto üzerinden 59 aracın 46,8 milyon TL’ye alındığı açıklandı.

#ASELS - TAIS Ortak Girişimi ve STM İş Ortaklığı ile MİLGEM 6-8 Gemileri Savaş Sistemleri Tedariki kapsamında şirketin payı 205,0 milyon euro ve 2,3 milyar TL olan bir sözleşme imzalandığı açıklandı.

#AVHOL #CEMAS #KLRHO #TUCLK - VBTS kapsamında şirket paylarına 24 Ekim’e kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

#AVGYO - Samsun İlkadım’daki iki adet akaryakıt istasyonunun mevcut kiracısı MEPET ile kira sözleşmesinin aylık 102.000 TL ile 1 yıl uzatıldığı açıklandı.

#AZTEK - VBTS kapsamında şirket paylarına 24 Ekim’e kadar brüt takas tedbiri getirilirken, açığa satış ve kredili işlem yasağı da 24 Ekim’e kadar uzatıldı.

#BIENY - 3 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

#BSOKE - JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal kredi rating notunun teyit edildiği, not görünümünün pozitife revize edildiği açıklandı.

#BTCIM - JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notunun BBB (tr)’ye revize edildiği açıklandı.

#CWKMD - Şirketin yurt dışında bir müşterisinden 1,6 milyon dolar bedelle Maden Cevheri Satışı konusunda anlaşma sağladığı açıklandı.

#DMRGD - Şirket paylarının halka arzı kapsamında yurt içi bireysel yatırımcılar kategorisinde halka arz büyüklüğünün 5,7 katına karşılık gelen talep geldiği açıklandı.

#INFO - 91 gün vadeli 170 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#IZENR - Şirketin, %100 bağlı ortaklığı İzdemir Solar Enerji’yi devralmak suretiyle kolaylaştırılmış usulde birleşmesine ilişkin SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#IZFAS - IZFAS Tahsisli Sermaye Artırımı Kapsamında Borsa İstanbul’a Toptan Alış Satış İşlemi için INFO aracılıyla başvuru yapıldığı açıklandı.

#IMASM - Şirketin Afrika'da bir müşterisi arasında 1,4 milyon dolar bedelli sözleşmenin peşinat ödemesinin alındığı açıklandı.

#IMASM - Şirketin Asya’da bir müşterisi arasında 725.000 dolar bedelli sözleşmenin peşinat ödemesinin alındığı açıklandı.

#KARSN - JCR Avrasya tarafından şirketin Şirketimizin uzun vadeli ulusal notunun BBB+(tr) ve kısa vadeli ulusal notlarının J2 (tr) olarak, not görünümlerinin Stabil olarak belirlendiği açıklandı.

#KATMR - JCR Eurasia tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Not ve görünümü ile Uzun Vadeli Uluslararası yabancı ve yerli para not ve görünümünün teyit edildiği açıklandı.

#KONTR - Şirketin %89 oranında bağlı ortaklığı Pomega’nın mevcut ortaklarından Rubellius’in 600 milyon dolar değerleme üzerinden %1 oranında öncelikli alım opsiyonunun kullandığı açıklandı.

#KFEIN - Şirket ile Infocorvus LLC arasında Orijinal Ürün Üreticisi anlaşması imzalandığı açıklandı.

#KFEIN - 3 milyon dolar limitli Yönetici Sorumluluk Sigortası’nın yenilendiği açıklandı.

#MEDTR - 27,2 milyon TL ile 3 aylık KKM hesabı açılmasına karar verildiği açıklandı.

#MIATK - Enerjey Enerji’nin %100 bağlı ortaklığı şirketlerin Depolamalı Elektrik Üretim Santrali Projeleri için Fotovoltaik GES ve bu santrallere bütünleşik Elektrik Depolama Tesisleri kurmak amacıyla EPDK’ya ön lisans başvurularında bulunulduğu açıklandı.

#PEGYO - Sevda Çelebi tarafından 2.076.912 adet payın Borsa’da işlem görebilmesi için MKK’ya kaydileştirme başvurusu yapıldı.

#RUBNS - Şirketin ürün satışı kapsamında 19 - 22 Eylül arasında 4 şirketle 51,1 milyon TL’lik ürün satış sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#SOKE - Şirketin Rudi's’e sermaye artırımından yöntemi ile iştirak ederek şirketin sermaye artırımı sonrasında Rudi's paylarının %12,65' ine sahip olması için anlaşma imzalandığı, işlem için 87,0 milyon TL bedel ödeneceği açıklandı.

#SEYKM - Marka ihlal davasının bir sonraki duruşma tarihinin 28 Kasım olduğu açıklandı.

#SEYKM - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.

#TERA - Halka arzdan elde edilen fonun işletme sermayesi ihtiyacında kullanıldığı açıklandı.

#TKFEN - Şirket tarafından Tekfen Yenilenebilir Enerji, Tekfen Varlık ve Taşınmaz Yönetimi ve Tekfen İnşaat unvanlı şirketlerin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#ULKER - JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notunun AA (tr)’ye revize edildiği, kısa vadeli ulusal kurum kredi derecelendirme notunun J1+ (tr), not görünümlerinin ise stabil olarak belirlendiği açıklandı.

#YEOTK - Şirket ile Bemoni Engineering and Construction Limited arasında İşbirliği Anlaşması imzalandığı açıklandı.

#YKBNK - Yurt dışında 91 gün vadeli 11,7 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#YKBNK - Yurt dışında 91 gün vadeli 23,3 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#YKBNK - Yurt dışında 91 gün vadeli 15,6 milyon sterlin tutarında bono ihraç edildi.

#YGYO - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun projelerde, borçlarda ve olağan faaliyetlerde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

PAY ALIM / SATIM

#AKMGY - Akkök Holding tarafından 129,30 - 129,80 TL fiyat aralığından 10.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %11,84’e geriledi.

#LKMNH - Mustafa Sarıoğlu tarafından 38,02 - 38,20 TL fiyat aralığından 16.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %3,37’ye yükseldi.

#SUWEN - Intilux Sarl tarafından 23,50 TL fiyattan 5.700.000 adet pay özel emir ile satılırken, şirket sermayesindeki payı %14,14’e geriledi.

#MEGAP - Eda Özhan tarafından 13.000.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %19,08’e yükseldi.

#MEGAP - GTN Middle East tarafından 21.559.991 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı sıfırlandı.

#MPARK - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 32.000 adet pay 135,90 - 138,80 TL fiyat aralığından geri alındı.

SERMAYE ARTIRIM

#CASA - Şirket sermayesinin 4,9 milyon TL’den %1.000 oranında bedelsiz olarak 49 milyon TL artışla 53,9 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#IZFAS - Şirket sermayesinin 59,1 milyon TL’den %10,1 oranında tahsisli olarak 6,0 milyon TL artışla 65,0 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında ihraç edilecek payların satış fiyatının pay başına 8,40 TL olarak belirlendiği açıklandı.

#KLKIM - Şirket sermayesi 27 Eylül’de 115 milyon TL’den %300 oranında bedelsiz olarak 345 milyon TL artışla 460 milyon TL’ye yükseltilecek.

#LIDER - Şirket sermayesinin 66 milyon TL’den %150 oranında bedelsiz olarak 99 milyon TL artışla 165 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#MEGAP - Şirket sermayesinin 250 milyon TL’den %10 oranında tahsisli olarak 25 milyon TL artışla 275 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#VKGYO - Şirket sermayesi yarın 1,7 milyar TL’den %71,8 oranında bedelsiz olarak 1,2 milyar TL artışla 3,0 milyar TL’ye yükseltilecek.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
              BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 Yorum