Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından yerli ve milli hizmetla bulmaya Türkiye'nin ilk jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET, ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Yerli ve milli ilk insanlı süpersonik jet uçağımız Hürjet ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Hamdolsun, Türkiye Yüzyılı'na armağan olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Hürjet'in hangardan çıkarılarak ilk uçuşunu gerçekleştirdiği anlara ait görüntüleride paylaştı.26 Aralık 2022'de İlk Enerji verme testini başarıyla geçen HÜRJET'te 30 Ocak 2023'te ilk kez motor başarılı bir şekilde çalıştırılmış ve 18 Mart 2023 itibari ile taksi testleri için pistle buluşmuştu.

Takvimler 25 Nisan 2023'ü gösterirken bu kez HÜRJET kanatlarını ilk defa gökyüzüyle buluşturdu. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesi kapsamında çalışmalar 2017 Ağustos'ta başladı.

Üretimi faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından ilk komponent 10 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen törenle nihai montaj hattına taşınmıştı.