İçerden bilgi sızdıran Boğaziçi Beton yöneticisine SPK'dan 'Komik' ceza

İçerden bilgi sızdıran Boğaziçi Beton yöneticisine SPK'dan 'Komik' ceza
SPK, Boğaziçi Beton Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kaan Yıldırım'a para cezası kesti. Kurul buna ek olarak bir telekom şirketine de İPC uygulanacağını duyurdu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yürütülen incelemeler neticesinde, hisseleri Borsa İstanbul'da işlem gören Boğaziçi Beton'un (#BOBET) yönetiminden bir isme idari para cezası (İPC) uygulanmasına karar verdi. Kurul ayrıca, bir telekom şirketine de ceza uygulanmasını kararlaştırdı.

Kurul, Boğaziçi Beton tarafından 27 Ekim 2022 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan özel durum açıklaması öncesinde ve sonrasında BOBET pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kaan Yıldırım'a 'insider trading' cezası kesti.

Türkçe tercümesi içerden bilgi sızdırmak olan 'insider trading' deyimi aslında bir anlamda dolandırıcılıktır. Binlerce yatırımcısı olan bir şirketin yönetim kademesindeki bir şahsın şirkete ait bilgileri bilerek ve isteyerek dışarı sızdırıp başkalarına aktarması, binlerce yatırımcının hakkını gasp etmektir ve bu bir dolandırıcılık suçudur. SPK,Ahmet Kaan Yıldırım adındaki bu şahsa 69.783 TL gibi komik bir ceza keserek adeta bu şahsı ödüllendirmiş ve bir anlamda başkalarınında bu suçu işlemesine davetiye çıkarmıştır.

Yıldırım, yöneticisi olduğu şirketin hisselerinde "içsel veya sürekli bilgilerin kesinleşmesinden kamuya duyurulmasına kadar geçen süre içerisinde işlem yaptığı" gerekçesiyle 69 bin 783 TL İPC ödeyecek.

İstenen bilgi ve belgeleri SPK'ya teslim etmeyen bir şirkete ceza

Bültende yer alan bilgilere göre, SPK tarafından izinsiz sermaye piyasası faaliyetlerine yönelik yürütülen denetleme çalışmalarında dikkate alınmak üzere istenen bilgi ve belgeleri Kurul'a vermeyerek, denetim çalışmalarını zorlaştıran Turk Fone Telekomünikasyon Hizmetleri'ne 155 bin 567 TL para cezası kesildi.Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE