Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

İhracata 'e-Turquality' dopingi geliyor

İhracata 'e-Turquality' dopingi geliyor
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bu yıl 210 milyar doları geçmesi beklenen ihracatı önümüzdeki dönemde daha ileri noktalara taşımak için hizmet ihracatına ağırlık vereceklerini söyledi. Turquality programını daha etkin hale getirileceklerini, yazılım ve oyun ihracatı ile ilgili ayrı bir Turquality programı oluşturacaklarını belirten Bakan Muş, uzak ülke stratejisi üzerinde çalıştıklarını, ihracatçıların menzilini 2 bin 500 km’nin üzerine çıkaracaklarını söyledi.

Avrupa Yeşil Mutabakatı’na ilişkin olarak “Biz ne çok öne çıkmak istiyoruz ne de çok geride kalmak istiyoruz. AB ile süreci beraber götürmek istiyoruz” diyen Muş, bu konuda özel sektörün de içinde yer aldığı çalışma başlattıklarını kaydetti. Muş, geçiş belgeleri konusunda yaşanan sorunu çözmek için görüşmelerin sürdüğünü bildirdi. 

TÜRKİYE İYİ BİR TEDARİKÇİ OLARAK ORTAYA ÇIKTI
● Aşılamaların başlamasının ardından küresel ticarette bir canlanma yaşanıyor, özellikle ihracat hedefl erinde hangi noktaya gidiyoruz?

Türkiye’nin ihracatında bir artış olduğu aşikar. Bu durum Türk ihracatçısının uluslararası piyasada hem rekabet hem kalite noktasında belli bir yere geldiğini gösteriyor. Tedarik edilemeyen ürünler konusunda yaşanan problemler nedeniyle Türkiye iyi bir tedarikçi olarak ortaya çıkmış vaziyette. Türkiye hem kalitesi hem de pazarlara konumu itibariyle ürünlerini kısa sürede sevk etme kabiliyetine sahip. O nedenle sanayide kapasite kullanım oranlarımız şu anda çok yüksek, ayrıca ilave yatırımlar da söz konusu. Nereden biliyorum bunu? Çünkü ihracatçı birlikleri geliyor, sektörler geliyor ve yatırımlarını anlatıyor. Bu ilave yatırımlar da önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ihracatına yansıyacak. Biz 2021’in tamamında ciddi bir rakama ulaşmayı hedefliyoruz.

TURQUALİTY PROGRAMINI ELDEN GEÇİRİYORUZ
● Yılsonu itibariyle ihracat 200 milyar doların üzerine çıkacak mı?

2021’in geri kalan 4 aylık döneminde bir kapanma olmazsa, taleple ilgili bir sorun yaşanmaz, olağanüstü bir durum olmazsa Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği 210 milyar dolar rakamını rahat yakalayacağımızı düşünüyoruz. 2022 yılında da bunun üzerine koymaya çalışacağız. Şimdi arkadaşlarımızla üzerinde çalıştığımız önemli konular var. Turquality programını elden geçiriyoruz, çünkü yapıldığı günden bugüne o program ihracatçımıza önemli katkılar sundu, şimdi daha etkin daha güçlü hale getiriyoruz. İkinci olarak; uzak ülke stratejisini çalışıyoruz. Türkiye’nin ihracatının menzili ortalama 2 bin 500 km. Vietnam 8 bin km. Dolayısıyla bizim ihracatçımız daha çok yakın pazarları seviyor. Fakat biz bu ihracatı belli bir rakamın üzerine çıkartmak istiyorsak, uzak pazarlara gitmek zorundayız, gideceğiz. Bakanlık olarak bu strateji üzerinde çalışıyoruz, belli bir noktaya geldi, paydaşlarımızla, ilgili odalarla ve ihracatçı birliklerimizle paylaşıp bunu bir belge haline getirip hareket edeceğiz.

● Uzak ülke olarak hangi pazarlar hedefleniyor?

Uzak Doğu da var, Latin Amerika da var, Kuzey Amerika da var. Şu anda ABD’ye ihracatımız gayet iyi, oraya da ciddi şekilde odaklanmak ve ticaretimizi artırmak istiyoruz. Türk İhracatçısını 2 bin 500 km’nin üzerine taşımak istiyoruz. Orada gidebileceğimiz yeni pazarlar yeni piyasalar var ve bu pazarlara gitmek istiyoruz. Buraya gitmeyi başarırsak, ihracatımızı bugün konuştuğumuz 210 milyar doların üzerine koyarak devam edebiliriz.

E-İHRACAT
● Dünya e-ihracata yöneliyor

Dış ticaretle ilgili çalıştığımız üçüncü konu e-ihracat. Şu anda dünya elektronikleşiyor, ülkeler, insanlar, şirketler, e-ihracata yöneliyor. Bununla alakalı Bakanlığımızda güçlü bir daire başkanlığı oluşturuldu, stratejimizi belirliyoruz. Buraya hem firmaların yönelmesi hem de bunun bir altyapısı gerekiyor. e-ihracat yapacağınız ülkedeki en önemli konu hız. Hangi ülkeye malınızı satıyorsanız, ne kadar sürede bu malın teslimatını yapacaksınız, gümrüklemesini nasıl yapacaksınız, iade ettiği zaman o iade işlemleri ile ilgili meseleleri nasıl çözeceksiniz. Bunların üzerinde çalışıyoruz. Bunların çözülmesi lazım ki, biz e-ihracatta mesafe kat edebilelim. Ciddi şekilde bunu da gündemimize aldık ve destekleyeceğiz. Çünkü dünya yavaş yavaş oraya doğru gidiyor ve biz bunun dışında kalmak istemiyoruz.

● “Hizmet İhracatçıları Birliği kuruldu, kadrolarını verdik”

Dördüncü konu hizmet ihracatı. Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nü kurduk. Hizmet ihracatı konusuna ciddi şekilde eğilmek istiyoruz. Turizm de bir hizmet ihracatı. Bu alanı Turizm Bakanlığı yönetiyor, biz bu alana girmiyoruz. Yazılım, oyun, siber güvenlikle ilgili ihracata çok ciddi destek vereceğiz. Sağlık turizmine çok ciddi destek vereceğiz, bu işin ticarileştirilmesi Ticaret Bakanlığı’nın görevi. Bundan sonraki aşama ise Sağlık Bakanlığı›nın alanına giriyor. Türkiye’nin çok ciddi bir altyapısı var, bu konuda çok rekabetçiyiz. Hizmet İhracatçıları Birliği kuruldu. Buranın kadrolarını da verdik, yakında faaliyete geçecek. Dolayısıyla burada biz bir istatistik de oluşturmak istiyoruz. Daha çok Merkez Bankası’ndaki verilerle ne kadar hizmet ihracatı yaptığımızı görüyoruz. Ama Hizmet İhracatı Birliği üzerinden ihracatı destekleyeceğimiz için bir anlamda burada ne kadar ihracat yaptığımızı istatistiki olarak görme imkanına da kavuşmuş olacağız.” dedi.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum