İran'la görüşmelerin durdurulması petrol fiyatını dalgalandırdı

İran'la görüşmelerin durdurulması petrol fiyatını dalgalandırdı
AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran'ın günlük 1,3 milyon varil İran petrolünün piyasaya gelmesinin önünü açacak görüşmelere ara verildiğini duyurdu. Borell'in paylaşımı sonrası petrol, 113,75 dolar seviyesine kadar tırmandı. Ancak Putin'in 'Ukrayna ile görüşmelerde olumlu değişimler var' açıklaması sonrası petrol 110 doların altına çekildi.

ABD'nin Rusya'dan petrol ithalatını yasakladığı, yaptırımların Rusya'nın petrol ve gaz satma kabiliyetini azaltmasının beklendiği bir ortamda küresel bir petrol arz krizinin önüne geçilmesi için güvenilen İran konusunda da morallere bozan bir açıklama geldi.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran ile 2015 nükleer anlaşmasının canlandırılması, İran'a ABD yaptırımlarının kaldırılması için sürdürülen ve 1,3 milyon varil/gün İran petrolünün piyasaya gelmesinin önünü açacak görüşmelere ara verildiğini duyurdu.Borrell'in Twitter üzerinden duyurduğu gelişme sonrasında ICE'de Brent petrol'ünün varil fiyatı düne göre 4 dolar artışla 113,75 dolar seviyesine çıktı. Brent petrol haftaya 118 dolar seviyesinden başlamıştı.

Ancak bu açıklamanın ardından Putin'den Ukrayna ile ilgili müzakere ilişkin olumlu demeci sonrasında brent petrol yeniden 110 doların altına çekildi. 

Altın fiyatları düşüşte ama haftayı yükselişle kapattı

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvillerinin getirisinin TÜFE verilerinin ardından yükselerek güvenli liman olarak görülen altının çekiciliğini azaltmasının ardından geriledi, ancak Rusya ile Ukrayna dışişleri bakanları arasında gerçekleşen görüşmede ilerleme sağlanamasının ardından ikinci haftayı da artıda kapattı.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,3 düşerek 1.990 dolara geriledi. Spot altın bu haftayı 1.967 dolardan açmıştı.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS  (https://www.facebook.com/groups/1286784951478515/?multi_permalinks=2199358036887864)
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE