İş Bankası'nın yeni yatırım planında Şişe Cam'ın payı ne kadar olur?

İş Bankası'nın yeni yatırım planında Şişe Cam'ın payı ne kadar olur?
İş Bankası 2022’de altı iştiraki için 1 milyar TL tutarlı alım yapmak için bütçe oluşturdu. Peki banka,yatırım planında bu paranın tamamını Şişe Cam için kullanır mı?

İş Bankası 22-24 Aralık 2021 tarihleri arasında Şişe Cam hissesinden 12, 71- 13,75 TL fiyat aralığından toplamda 3,8 milyon adet alım gerçekleştirdi. Bankanın bu alımlarla birlikte iştirakinde sahip olduğu payı yüzde 51,06 oldu.

Şişe Cam’ın kendisi de Hisse Geri Alım Programı kapsamında 23 Aralık 2021 günü ortalama 12,69 TL fiyattan 8 milyon 50 bin adet alım yaptı. Bu alımla birlikte  Şirketin geri aldığı payların sermaye içindeki oranı yüzde 1,28’e ulaştı.

2022 yılında alım için para ayrıldı

Aralık ayında gerçekleştirilen alım sonrasında ne İş Bankası’ndan ne de şirketin kendisinden herhangi bir alım gelmedi. Merak edilen husus ise İş Bankası’nın 2022 yılı içinde alım yapıp yapmayacağı.

Banka KAP’a gönderdiği 30 Aralık 2021 tarihli açıklamasında; Şişe Cam, TSKB, Anadolu Hayat Emeklilik, İş Finansal Kiralama, İş GMYO ve İş Yatırım’ın paylarından 2022 yılı içinde  alım yapabileceğini, duyurdu.
Açıklamada Banka’nın alımlar için ayırdığı toplam tutarın 1 milyar TL olduğu belirtildi. Öte yandan iştirak bazında kendisine herhangi bir sınırlama koymadı. Bu anlamıyla bir milyar TL’yi  tüm iştirakler arasında eşit bölüştürebileceği gibi sadece bir tek firma için de kullanabilir. Bu konuda yetki tamamen Genel Müdürlüğe bırakılmış durumda.

1 milyar TL ile Şişe Cam alır mı?

Kimi Şişe Cam yatırımcısı bu açıklamaya fazlasıyla iyimser bakıyor: Eğer Genel Müdürlüğünün ayrılan bütçeyi tek bir şirkette kullanma yetkisi varsa bu şirket neden Şişe Cam olmasın.

Ancak analistlerin aynı fikirde olduğunu söylemek zor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan uzmanlar, İş Bankası’nın 1 milyar TL tutarındaki bütçeyi altı iştiraki için oluşturduğuna dikkat çekiyorlar. Her ne kadar Genel Müdürlüğün bu tutarı tek bir iştirak için harcama yetkisi olsa da böyle bir işlemin gerçekleşme ihtimalini görmediklerini söylüyorlar.Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
               BORSA TREND EXTRA ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE