İzmir

İzmir
Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'e 2-5 Mart tarihlerinde ev sahipliği yapacak İzmir'de etkinliğe yönelik çalışmalar hızlandı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde hazırlanan, birçok kurum ve kuruluş tarafından desteklenen TEKNOFEST, hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen teknoloji tutkunlarını, Cumhuriyetin 100. yılında İzmir'de bir araya getirecek.

Festival, 2-5 Mart'ta İzmir'de, 16-19 Mart'ta Ankara'da, 30 Nisan-6 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlenecek.

Milli teknoloji üretme ve geliştirme noktasında öncü olan TEKNOFEST'e İzmir ve Ankara ilk defa ev sahipliği yapacak.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de kentteki kamu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oda ve borsaların yöneticileriyle bir araya gelerek yapacakları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
Çiğli 2'nci Ana Jet Üssü'nde düzenlenecek TEKNOFEST için ekipler hem askeri havalimanı hem de civarındaki alanlarda katılımcılar ve izleyiciler için altyapı çalışmalarına başladı. Festivali ziyaret etmek isteyen teknoloji tutkunlarının Çiğli'deki alana rahat ulaşması amacıyla ek otobüs seferleri yapılacak.

Vali Köşger, AA muhabirine, TEKNOFEST'in İzmir'de düzenlenmesiyle ilgili uzun zamandır gayretlerinin olduğunu söyledi.

Festival için geçen yıl da girişimlerinin olduğunu hatırlatan Köşger, "Bu sene ülkemizin 3 büyük şehrinde gerçekleştirilecek festivalin önemli ayağı İzmir'de yapılıyor ve 10 binin üzerinde yarışmacı bu etkinliğe müracaat etti." diye konuştu.

Geçtiğimiz aylarda "İzmir Teknoloji, Bilim ve İnovasyon Festivali" düzenlediklerini anımsatan Köşger, gençleri farklı teknolojik fikirlerle buluşturmaya devam edeceklerinin altını çizdi.İzmir'in Türkiye'deki diğer kentlerden farklı şekilde geliştiğini vurgulayan Köşger, "İzmir inovasyon, bilişim ve yazılım alanında gelişiyor. Bunu daha hızlandıracak bir mottomuz var. Ankara siyasi başkent, İstanbul ekonomik, ticari başkent, İzmir de teknolojik başkent olsun diyoruz. Buna dair de çalışmalar var. 4-5 tane teknokentimiz var. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitümüz var. İzmir'de teknoloji alanında serbest bölgenin kurulması için fizibilite çalışması yürütülüyor." ifadesini kullandı.
Köşger, İzmir'in 4,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık bir milyonunun gençlerden oluştuğunu, onların teknolojik alanda yetiştirilmesinin önemli olduğunu aktardı.

Gençlerin teknolojiyi sadece kullanmasının değil üretmesinin de önemli olduğunu anlatan Köşger, "TEKNOFEST gençlere bunun ortamını oluşturuyor. Onların ilgi alanı bize göre daha fazla, yoğunlaşmış durumda. Onlara böyle bir ortam sağlamak için etkinliğin iyi bir imkan ve fırsat olacağını değerlendiriyorum. Tüm kurumlarla 2-5 Mart'a hazırlanıyoruz. Tüm gençlere de gerek yarışmacı olarak gerek de ziyaretçi olarak ülkemizin gençlerinin ulaştığı seviyeyi görmeyi tavsiye ediyoruz." dedi.

Köşger, Ege Bölgesi'ndeki kentler başta olmak üzere tüm Türkiye'deki teknoloji tutkunlarını İzmir'de düzenlenecek TEKNOFEST'e davet etti.

"TEKNOFEST'i takdir ediyor ve destekliyoruz"
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise teknolojiyi üretenlerle onu satın alanlar arasındaki farkın giderek açıldığı bir dönemden geçildiğini ifade etti.
Türkiye'nin yenilik üretme, teknoloji ve inovasyonda önemli bir faktör olma hedefinin her zamankinden daha değerli hale geldiğini belirten Kestelli, "Bu yolda TEKNOFEST gibi teknolojiyi gençlerin ilgi alanı haline getiren, yenilikçiliği teşvik edip destekleyen etkinliklerin çok faydalı bir işlevi olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu nedenle ülkemizin yenilikçilikte öncü kenti olan İzmir'de TEKNOFEST'i büyük bir takdirle karşılıyor, destekliyor ve ilgili tüm gençlerimizi etkinliğe katılmaya davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de TEKNOFEST'in Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda önemli bir organizasyon olduğunu söyledi.

"Festival, İzmir'in teknoloji ekosistemine dokunacak"
Organizasyonun, Türkiye'nin teknoloji politikalarını belirleyen kurumlar tarafından İzmir'de hayata geçirilmesinin önemine değinen Özgener, "TEKNOFEST, İzmirli girişimcilerin bu alana yönelmesindeki dinamizm ve heyecanı artıracak, ayrıca büyük teknoloji şirketlerinin yeni girişimcilere destek olmasına aracılık edecek bir etkileşim ortamı sunacaktır. İzmir'in teknoloji ekosistemine dokunacak böyle bir festival, yeni girişimciler için tetikleyici olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da esnaf olarak TEKNOFEST'e hazır olduklarını dile getirdi.
Festivalin yapılması için bir heyet oluşturulduğuna işaret eden Mutlu, "TEKNOFEST'in yapıldığı süre içinde esnafa yönelik bir hareketlilik ve canlılık olacağını düşünüyorum. Çünkü kentte yapılan her etkinlik, bu kentin esnafını canlandırıcı pozitif bir etki yapıyor. Festival nedeniyle başta konaklama olmak üzere ulaşım ve lokanta sektöründe hareketlilik yaşanıyor. " ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE