JP Morgan, Türkiye'de bu yıl %8,4, gelecek yıl %3,4 büyüme tahmin ediyor

JP Morgan, Türkiye'de bu yıl %8,4, gelecek yıl %3,4 büyüme tahmin ediyor
JP Morgan, gelişen piyasalar için tavsiyelerini güncelledi. Kuruluşun dün tarihli raporunda yerel piyasa stratejisinde Türkiye tahvilleri ve kuru için tavsiye "eşit ağırlık" olarak belirtildi.

Değerlendirmede Türkiye için 2021 yılı sonu enflasyon beklentisinin %15,5'ten %16,7'ye çıktığı vurgulanırken kararın TCMB faiz indiriminden çok yüksek enflasyonundan kaynaklandığı ifade edildi.

2022 yılı enflasyon beklentisi de %11,5'ten %14,5'e yükseltildi. TCMB'nin yeni faiz indirimlerinin de muhtemel olduğuna dikkat çekildi.

Raporda Türkiye hisse senedi piyasaları için tavsiyenin NÖTR olduğu bilgisi de verildi. Hisse senedi piyasaları konusunda, "Kural merkezli politikalar zorlandığında vaka riskleri ortaya çıkar. Türkiye'de ihracatçı şirketleri yerellere tercih ediyoruz. Artan vaka sayıları turizm için risk" yorumu yapıldı.

JP Morgan Türkiye'de bu yıl %8,4, gelecek yıl %3,4 büyüme öngördü. Ülkenin potansiyel büyüme hızını ise %3,8 tahmin ettiğini aktardı. Gösterge faizi 4. çeyrekte %18,0, 2022 ilk çeyrekte %16,50, 2022 ikici çeyrekten gelecek yıl sonuna kadar ise %15,0 hesapladığını kaydetti.

Raporda Türkiye'de devam eden mali disiplinin ise rahatlatıcı olduğu belirtildi.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum

YORUM EKLE