Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Kâhin Bitcoin Yatırımcılarını Uyardı!

Kâhin Bitcoin Yatırımcılarını Uyardı!

El Saldvador'un Bitcoin'i ödeme aracı olarak kabul etmesinin ardından 38 bin dolara yükselen Bitcoin'de Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Hazine Bakanının sözlerinin ardından 35 bin dolara kadar düşüş yaşandı. Ünlü Ekonomist  Nouriel Roubini Bitcoin'in bir ödeme aracı olarak tanımlanamayacağı sözlerini tekrar etti.


Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Hazine Bakanı; Bitconin'in bir ödeme aracı olarak kullanılamayacağını, kullanılırsa terör örgütlerinin finansmanına aracı olacağını söyledi. Söylemin ardından terör örgütlerinin finansmanına destek vermemesi için önlem aldıklarıı dile getirdiler.

El Salvador kararının ardından Uluslararası Para Fonundan (IMF) yapılan Bir açıklamada kripto para birimlerinin yasal olarak kullanılmasının belirli bir yasal zorunluluk doğurabileceğini uyarısı yapıldı. Bitcoin'in para birimi olarak kabul edilmesinin çok dikkatli analizi gerektiren makroekonomik finansal ve yasal sorunu gündeme getirebileceğinin altını çizen yetkili El Salvador yetkilileriyle görüşmelerini sürdüreceğinin altını çizdi.

ÜNLÜ EKONOMİSTİN BİTCOİN YORUMU

Nouriel Roubini Bitcoin'in bir ödeme aracı oalamayacağı konusundaki sözlerini yineledi.

CoinGeek'in Zürih'te düzenlediği konferansta konuşan Nouriel Roubini Bitcoin'in her hangi bir şeyin fiyatlandırılmasında kullanılabilmek için çok volatil olduğu söylemini yineledi.

Bitcoin'in herhangi bir "temel bir değere" sahip olmadığını, kullanım alanı bulunmadığını ve istikrarlı bir depolama değerine sahip olmadığını belirterek bir var varlık olarak değerlendirilemeyeceğini öne süren Roubini, Bitcoin'de "çok fazla manipülasyon" olduğunu da ifade etti.

Roubinin ardından konuşan Nassim Nicholas Taleb ise, Bitcoin'in sadece illegal aktiviteler için olduğu yönündeki görüşüne katılmadığını belirterek, kripto paraların hiç kimse için, şuçlular ve teröristler için bile iyi olmadığını savundu.

Taleb, kripto paraların izlenebilir olduklarını ve tüm aktivitelerin blok zincirlerde kayıt altına alınıyor olması nedeniyle gerçekten "anonim" olmadıklarını da ifade etti.

Bitcoin'i ilk düşündüğünde bu fikri beğendiğini anlatan Taleb, ancak yaşanan oynaklığın bu fikrini değiştirdiğini vurguladı.

0 Yorum