Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Karadeniz’i sel vurdu!Cankaybı artıyor ,ölü sayısı 27 ye yükseldi.

Karadeniz’i sel vurdu!Cankaybı artıyor ,ölü sayısı 27 ye yükseldi.
Son dakika haberlere göre Doğu Karadeniz’in ardından bu kez Kastamonu, Bartın, Sinop, Karabük ve Samsun’da etkili olan sağanak yağış, felaketi yaşattı. Meydana gelen sel nedeniyle evler yıkıldı, köprü ve yollar çöktü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki selde hayatını kaybedenlerin sayısının 27 ye ulaştığını bildirdi. Bakan Karaismailoğlu ise "Sinop ilinde maalesef iki vatandaşımız vefat etti ve kendilerine ulaştık. Kayıplarımız için de arama kurtarma çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor" bilgisini paylaştı. Öte yandan bölgeden fotoğraflar felaketin büyüklüğünü de gözler önüne serdi. İşte son dakika detaylar...
Türkiye’nin bir yanı yangınlarla boğuşurken şimdi de Karadeniz’de Bartın, Sinop, Karabük, Kastamonu ve Samsun Bafra’da etkili olan sağanak yağış felaketi yaşattı. Bölgeden peş peşe acı haberler geldi.

TATİL İÇİN GELEN İKİZLER KAYIP 

Selin vurduğu Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı kenarındaki 8 katlı Ölçer Apartmanı yıkıldı. Yaz tatili için anneleri Arzu Yücel ile İstanbul'dan gelen 12 yaşındaki ikizler Ecrin ve İclal Yücel de babaanneleri Ayşe Remziye Yücel ve dedeleri Nadir Yücel ile birlikte binanın çökmesiyle sel sularında kayboldu. Arzu Yücel ise çayda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle belediyeden 'araçlarınızı çayın kenrından kaldırın' anonsu üzerine otomobilini çekmek için evden çıkınca kurtuldu. Binadan çıktıktan sonra çayın taşması üzerine bir daha eve giremeyen ve ikizlerinden ayrılan Arzu Yücel, şimdi yıkılan binanın enkazı önünde umutla bekliyor.

'HİÇBİR ŞEY YAPAMADIK' 

Arzu Yücel, çaydaki su seviyesinin yükselmesi üzerine belediyenin araçları yüksek yere çekmeleri için anons yaptığını bu nedenle evden çıktığını anlatarak, "5'inci katta oturuyorduk. Yaz tatili için geldik buraya. Bize evi boşalttırmadılar. 11.30'da belediyenin arabası geldi, anons ettiler. 'Çay taşabilir' dendi. Dışarı çıktım. 12.00'de çay taştı. Akşam 17.30'a kadar dışarıda bekledim. Çocuklarıma el salladım, balkondalardı, bize bakıyordu, el sallıyorduk. 'Bina yeni, çökmez' dediler. Telefonla konuştuk, bana balkondan el salladılar; 'anne biz iyiyiz merak etmeyin, kendinize bakın' dediler. Her şeyleri gördü gözlerim. Hiçbir şeyler yapamadık biz. Bize 'arabaları yükseğe çıkarın' dediler, 'canlarınızı, evlatlarınızı kurtarın' demediler. 5 dakika içinde ben onların hepsini alırdım" diyerek gözyaşı döktü.

'ANNEM, BABAM, KIZLARIM ÇIKAMIYOR' 

Kızları, annesi ve babasının selde kaybolduğunu öğrenince İstanbul'dan gelen Ramazan Yücel "Sel felaketi öncesinden burada anons yapıyorlar 'dere kenarındaki araçlarınızı buradan kaldırın' diye. Eşim aracını dere kenarından kaldırıp arka sokağa park ettikten sonra derede ciddi anlamda su birikintisi geliyor ve eşim binaya giremiyor. Karşı binanın merdivenlerinden sadece çocuklarımı balkondan izlemekle kalıyor. Annem, babam ve çocuklarım dışarı çıkamıyor; eşim de binaya giremiyor. Bunlar bina yıkılana kadar bu şekilde binada mahsur kaldılar." dedi.
Bartın’da önceki akşam başlayan sağanak yağış Ulus ilçesi ile Kumluca ve Apdipaşa beldelerinde hayatı olumsuz etkiledi. Bartın-Karabük kara yolunun Yenihan mevkisinde yol, Bahçecik mevkisinde ise köprü çöktü.
Yenihan mevkisinde bir araç sel sularına kapıldı, araçta bulunan iki kişi AFAD ve vatandaşlarca kurtarıldı, evlerde mahsur kalan 20 kişi ise iş makineleriyle kurtarıldı. Evden çocuklarını kurtarmaya çalışan bir baba bacağından yaralandı. Aynı yolun Bahçecik mevkisinde çöken köprü nedeniyle de iki araç kanala devrildi. Araçlardaki 11 kişi, çevredekilerin yardımıyla kurtarılarak hastanelere kaldırıldı.

CAN KABI ARTIYOR 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki selde hayatını kaybedenlerin sayısının 17 olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mahsur kalanları kurtarmak, ulaşım akslarını tekrar işler hale getirmek ve mağduriyetlerin tamamını gidermek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

0 Yorum