Kart Harcamaları Pandemide Zirve Yaptı

Kart Harcamaları Pandemide Zirve Yaptı
Türkiye'de salgın önlemlerinin gevşetilmesi ve aşılamaların devam etmesiyle kart harcamalarında pandemi döneminin en yüksek seviyesi kaydedildi.

Türkiye'de salgın önlemlerinin gevşetilmesini takip eden haftada kart harcamaları pandemi sürecinin en yüksek seviyesini gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Temmuz ayı itibariyle haftalık bazda kart harcamaları 35 milyar TL düzeyine yükseldi. 2019 Temmuz ayında kart harcamaları 19 milyar TL civarındaydı.

Verilere göre kartlı harcamalarda en büyük pay 9,1 milyar TL ile internetten yapılan alışverişlere gitti. Bu harcama grubunu 6,5 milyar TL ile market ve alışveriş merkezlerinde yapılan harcamalar, 3 milyar TL ile giyim ve aksesuar grubu izledi.

Temmuz'da Tüketici Güveninde yükseliş izlendi

Temmuz ayına ilişkin tüketici güveni göstergeleri de yükselişe işaret etti.

Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 9,50 artarak 68,97 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında ve geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme izlendiği görüldü.

Pandemiye yönelik kapanmalarla Nisan ve Mayıs aylarında tarihi düşük seviyelere gerileyen Tüketici Güveni, Haziran ayı ile başlayan açılmalarla çıkış gösterdi. Temmuz ayında çıkışın devam ettiği gözlendi.

0 Yorum

YORUM EKLE