Kazakistan Hükümeti, Kripto Madencilerinin Vergilendirilmesine Dair Yasayı İmzaladı!

Kazakistan Hükümeti, Kripto Madencilerinin Vergilendirilmesine Dair Yasayı İmzaladı!
Kazakistan’daki kripto para madencileri, dijital para basmak için kullandıkları elektrik için diğer tüketicilerden daha fazla ödeyecek. Ülkenin cumhurbaşkanı, enerji yoğun endüstri tarafından kullanılan güç için ek ücret getiren bir yasayı imzaladı.

Kazakistan’daki Kripto Para Madencileri, Kilowatt Saatlik Elektrik Başına Ekstra Ücret Ödeyecek

Kazakistan’daki kripto madenciliği kuruluşları, yaktıkları elektrik enerjisi için ek ücret ödeyecekler. Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev bu hafta Orta Asya cumhuriyetinin “bütçeye yapılan vergiler ve diğer zorunlu ödemeler” yasasını değiştiren yeni bir yasayı imzaladı.

Haziran ayının başlarında Senato tarafından oylanan tasarı, kripto para madencileri tarafından kullanılan kilovat saat başına 1 Kazakistan tengesi (yaklaşık 0,0023 $) tutarında yeni bir ücret getiriyor. Yeni elektrik tarifesi 1 Ocak 2022’den itibaren uygulanacak, Forklog rapor edildi.

Nur-Sultan’daki yetkililer, ek ücretin şu anda gri ekonomide faaliyet gösteren kripto para madencilerini “gölgeden çıkaracağını” iddia ediyor. Yerel medya tarafından yasa tasarısının yazarı olarak gösterilen milletvekili Albert Rau, yasanın kabul edilmesinden herhangi bir “kritik sonuç” öngöremeyeceğini söyledi. Rau, parlamentonun başlangıçta önerilen değişikliklerin “hükümet versiyonunu” onayladığı konusunda ısrar ediyor.

Kripto Endüstrisi Yeni Elektrik Oranının Çinli Madencileri Uzaklaştıracağından Korkuyor

Kripto sektörünün temsilcileri, hareketin çok uygunsuz bir anda geldiği konusunda uyararak Rau’nun pozisyonuna katılmıyor. Kazakistan Ulusal Blockchain ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği üyeleri, kripto haber çıkışına kararın “sektörün yatırım çekiciliği üzerinde çok olumsuz bir etkisi olacağını” söyledi.

Asıl endişe, ücretin devam eden süreçte başka yetki alanları arayan Çinli şirketleri geri çevirebileceğidir. baskı Halk Cumhuriyeti’nde kripto para madenciliği üzerine. Kazakistan, son birkaç yılda ülke yavaş yavaş kripto endüstrisine ısındığından, diğer potansiyel madencilik destinasyonları arasında görülüyor.

Mayıs ayında, Shenzhen merkezli Bit Madenciliği ilan edildi iki yerel firma ile ortaklaşa Kazakistan’da 100 MW’lık bir madencilik veri merkezi kurmayı planlıyor. Haziran ayında Çinli yetkililer bitcoin madenciliği operasyonları üzerindeki baskıyı yoğunlaştırdığı için şirket Nakliye orada madencilik cihazları. Bu ayın başlarında, Hangzhou merkezli madencilik donanımı üreticisi Canaan, satış sonrası servis Merkezi Kazakistan’da daha fazla Çinli madenci Orta Asya’ya taşınmayı düşünüyor.

Yeni ücretin Kazakistan’daki kripto madenciliği endüstrisi üzerinde nasıl bir etkisi olacağını düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

0 Yorum

YORUM EKLE