Kordsa’dan ABD’de 50 milyon dolarlık yeni yatırım

Kordsa’dan ABD’de 50 milyon dolarlık yeni yatırım
ABD'de 7 yılda 4 yatırım yapan Sabancı Holding'e ait Kordsa, otomotivin merkezi olan ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Kordsa, 4 milyon dolara aldığı Tennessee'deki fabrikaya 50 milyon dolar yatırım yaparak 200 kişiye yeni istihdam sağlayacak.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Sabancı Topluluğu'nun küresel anlamda en önemli kuruluşlarından biri olan Kordsa, (#KORDS) Lastik ve inşaat güçlendirme ile kompozit teknolojileri pazarlarının küresel oyuncusu haline gelen Kordsa, binden fazla çalışanıyla Türkiye'nin yanı sıra, Brezilya, Endonezya, Tayland, ABD ve İtalya olmak üzere 6 ülkede olmak 13 üretim tesisine sahip.

Üretimiyle her 3 otomobil lastiğinden 1'ini, her 3 uçak lastiğinden 2'sini güçlendiren Kordsa, son yıllardaki büyümesini ise hem finansın hem de otomotiv endüstrisinin merkezi olan ABD'de yapıyor. 2013 yılında kompozit teknolojileri pazarına giren Kordsa, ABD'deki ilk yatırımını 2017'de yaptı.


Kordsa'nın ABD'deki şirketi Kordsa Incorporated, Lüksemburg menşeli INVISTA S.a.r.l şirketinin ABD'nin Tennessee eyaletindeki Chattanooga tesisini 4 milyon satın almıştı. İşte o tesisi Kordsa, büyütme kararı aldı. Kordsa, fabrikayı büyütmek adına 50 milyona varan yeni bir üretim tesisi kuracak.

Yeni tesisle 200 kişi işe alınacağı ifade ediliyor. Kordsa'nın ürettiği Naylon 66 ipliği kord bezine dönüştürülerek ve ABD'deki lastik üreticilerine satılıyor. Kordsa'nın COO'su Kadir Toplu “Kordsa Inc., Chattanooga tesisimizde büyüme fırsatları sağlamayı taahhüt ettiğimizi duyurmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

2 yılda 3 şirket ve tesis aldı

Tennessee ve Ekonomik Toplumsal Kalkınma Departmanı Komiseri Stuart McWhorter, “Kordsa, Inc.'in daha fazla yatırım yapmayı seçtiği için minnettarız. Bu, Tennessee'de bulunmasından gurur duyduğumuz küresel bir şirket ve Chattanooga'nın bu şirketin gelecekteki büyümesi ve başarısı için ideal bir yer  olmaya devam edeceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Kordsa'nın Tennessee'deki tesisi,ülkedeki  tek yatırımı değil. Kordsa, 2018 yılında, Fabric Development, Textile Products ve Advanced Honeycomb Technologies'i  yaklaşık 100 milyon dolar satın alma kararı almıştı.

Ardından Sabancı'ya ait Kordsa, 2019'da bu kez uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra, gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri teknoloji kompozit malzemeler sağlayan Axiom Materials'ı 181 milyon doları şirket değeri üzerinden yaklaşık yüzde 96'sını bünyesine katmıştı. Kordsa sayesinde global yolculuğunun en önemli durağı olan ABD'de son 7 yılda ABD'de yaptığı 4 satın almayla dikkatleri üzerine çekti. Bu yatırımlara yaptığı yaklaşık 300 milyon dolar yatırıma şimdi de 50 milyon dolar eklemeyi hedefliyoruz.

Otomotiv ve havacılık endüstrisinin merkezi ABD'de Kordsa'nın yaptığı bu yatırım,sektörde de küresel bir markanın başarılı adımları olarak görülüyor. Şu anda Sabancı Holding'in CEO'su olan Cenk Alper'in daha önce Sanayi Grubu Başkanı ve Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı olması bunun işareti. 2019 yılında Cenk Alper'in kompozit teknolojileri pazarında organik büyümelerine, inorganik büyümeyle de desteklemeye devam ettiklerini söylemesi, yeni yatırım ve satın almaların da sinyali oldu.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta; BORSA TRENDİ ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
              BORSA TRENDİ (https://twitter.com/borsatrend_onur)
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE