Koza Grubu Genel Görünüm ve Temettü Beklentisi

Koza Grubu Genel Görünüm ve Temettü Beklentisi
Kozaa (IS:KOZAA) grubunda güzel gelişmeler oluyor. TBBM’de yeni yasa teklifinin sunulması ve kabul edilmesi bekleniyor. Yasa teklifinin kabulüyle koza grubundaki ortaklık sorunu çözülecek ve şirketlerin varlık fonuna devri veya satışının önü açılacak. Bu sorunun çözülmesi şirketlerin temettü dağıtmasını da sağlayacaktır.

Şirketlerin kayyumlardan kurtulması operasyonlar için yeni bir dönemi açacaktır. Yeni yatırımlar ve madencilik tarafında üretim artışları orta uzun vadede beklenebilir. Tabi daha önce TTKOM’un özelleştirilmesinde olanları hepimiz hatırlıyoruz. Bu yüzden şirketlerin devri gerçekleşirse borçluluk ve yeni yatırımlar dikkatle takip edilmelidir. Burada grup şirketleri arasındaki ortaklık ilişkilerine dikkat etmek gerekiyor. Kozaa’nın %52,25’ine İpeke sahip, bu ilişkiden dolayı beklenen temettülerin dağıtım tarihleri önem arz ediyor.


Kozaa tarafında 1Ç22’e göre 5.278.501.000 nakit ve nakit benzeri bulunuyor. Nakit ve nakit benzerleri piyasa değerinin %42’sine tekabül ediyor. Şirket 9,96 FK ile sektör ortalamasına yakın seyrediyor. 1,48 FD/FAVÖK ve 2,51 PD/DD ile cazip rasyo oranlarıyla işlem görüyor. Öz sermaye karlılığı %28,84 ile sektörün 371 bp aşağısında işlem görüyor. Öz sermaye karlılığının sektöre yakın seviyede olması olumlu ama yüksek enflasyon altında ezilmeye devam ediyor.

Ayrıca Konak bakır madeninden beklenen yeni rezervler hisseye dair beklentilerin piyasada canlı olmasını sağlıyor. Rezervlerde gelecek yeni yükseltmeler şirkete ciddi miktarda yeni getiriler sağlayabilir.
Teknik olarak hissede yükseliş trendi sürüyor. 33,95 haftaya başlarken önemli direnç seviyesi olacak. Yükselişlerin devamında 40,52 trend tepesini takip edeceğiz. 40,52’lere sert hareketler kısa vadeli açık fırsatı verecektir. Genel görünümümüz yükseliş yönündedir. Üssel hareketli ortalamalarda veya indikatörlerde herhangi bir uyumsuzluk yok.KOZAL (IS:KOZAL)


Kozal tarafında 1Ç22 finansal tablolarına baktığımızda 5.093.871.000 nakit ve nakit benzeri bulunuyor. Nakit ve nakit benzerleri şirketin piyasa değerinin %19’una tekabül ediyor. Şirketin ons başına maliyetinin 100 USD düşmesi net kara önemli katkı yapıyor. Kanun sonrası maliyet tarafında daha fazla iyileştirme olmasını bekliyorum. Şirket 8,34 FK ile sektör ortalamasına yakın işlem görüyor. Öz kaynak karlılığı %34,28 geldi. Mevduat faizinin üstünde güzel bir seviye yakalamış durumda.

Teknik taraftan baktığımızda yükeliş trendi güçlü devam ediyor. 164,85 ana destek seviyesinin üstünde yönümüz yukarı devam. İlk hedef 201 seviyesi. İndikatörlerde veya hareketli ortalamalarda herhangi bir uyumsuzluk yok.
Şirket doğrudan Kozaa’nın %52’sine, dolaylı olarak Kozal’ın %45’ini elinde bulunduruyor. Şirket petrol tarafında kendisine ait iki kuyusu var. Ayrıca TPAO'nun 9 kuyusunda çıkan petrolün satışını gerçekleştiriyor. TPAOile yapılan anlaşmadan dolayı satışlardan sadece %9 pay alıyor. Petrol satışlarının finansallara olumlu yansıması bulunmuyor. Şirket kayyum sürecinde yatırım yapmadığı ve temettü dağıtmadığı için nakit pozisyonları güçlü. Kanun sonrası paydaşlarına yüksek temettü verebilir.
Teknik olarak yükseliş trendi sürüyor. 22,11 önemli seviye üstünde 26,1 hedef altında ise 19,4 ve 17,82 desteklerini takip edeceğiz. Hareketli ortalamalarda ve indikatörlerde herhangi bir uyumsuzluk yok. Diğer tahtalarla eş anlı trade imkanı verecektir.Analist: Serhat Başkurt


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS  (https://www.facebook.com/groups/1286784951478515/?multi_permalinks=2199358036887864)
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE