Kriptolarda Bu Hafta 1 Trilyon Dolar Nereye Kayboldu?

Kriptolarda Bu Hafta 1 Trilyon Dolar Nereye Kayboldu?
(CNN Business) Kripto sirkine bir bilet satın aldığınızda, çılgın, mide çalkantılı anlar deneyimin bir parçasıdır. Ancak geçen haftanın dalgalanması, bazı kripto para taraftarlarının kendilerini aldatıp yönlendirmediğini merak etmesine neden oldu.

Çarşamba günü kripto para piyasalarında yaşanan büyük çöküş, toplam piyasa değerinde yaklaşık 1 trilyon dolar azalmaya yol açtı - sadece bir hafta önce 2,5 trilyon dolardan şaşırtıcı bir düşüş gerçekleşmiş oldu. Küresel kripto pazarının % 40'ından fazlasını oluşturan Bitcoin, Ocak ayından bu yana en düşük noktası olan 30.000 dolar seviyesindeydi. 

Cuma gününe kadar, Bitcoin 37.000 dolara yükselmişti - devam eden düzenleyici endişeler nedeniyle yükseliş yavaşlamış ve bir ay önce vurduğu 64.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesinden çok uzaktaydı.

Volatilite, yeni ortaya çıkan kripto para piyasasının karaketeri haline geldi, ancak dijital varlıkların geçen yılki patlayıcı büyümesi, hızlı bir kar arayan amatör ve profesyonel yatırımcı ordularını cezbetti. Birçoğu yükselişe geçer ve dışarı çıkar ya da işler kötüye gittiğinde panik satarak kazançları veya kayıpları şiddetlendirir.

Bu hafta, artan düzenlemelerle ilgili hükümet uyarıları ve etkili piyasa yönlendiricisi Elon Musk'tan tweet'ler de dahil olmak üzere bir dizi faktör, halihazırda gergin bir pazara yakıt ekledi.

Kripto piyasası, Çarşamba günkü çöküşten yaklaşık bir hafta önce özellikle sallantıdaydı

12 Mayıs'ta, Elon Musk, Tesla'nın Bitcoin'i ödeme olarak kabul etme taahhüdünü geri çekmesinin ardından, kripto para biriminin devasa karbon ayak izine ilişkin endişeleri gerekçe gösterdi, Bitcoin %12 düştü.  Musk, geçen hafta sonu Bitcoin hakkında görünüşte çelişkili görünen bir çift tweet ile yatırımcıların kafasını kaşımasına neden oldu.

Ardından, Çinli yetkililerin ülkede kripto kullanımına yönelik bir baskıya işaret etmelerinin ardından büyük çöküş Çarşamba günü geldi. Merkez bankası, Çin finans kurumlarına ve şirketlerine dijital para birimlerini ödeme olarak kabul etmemeleri veya bunları kullanarak hizmet sunmamaları konusunda bir uyarı yayınladı.

Düzenlemenin artması tehdidi bir paniği tetikledi ve Bitcoin hafifçe toparlanmadan ve dengelenmeden önce düştü. Diğer kripto para birimleri de aynı şekilde hareket ettiı: Ethereum % 40'tan fazla düştü, Dogecoin ve Binance ise % 30 civarında düştü.

Perşembe günü, Bitcoin bazı kayıpları telafi etti ve tekrar 41.000 doların üzerine çıktı. Ancak Çinli yetkililerden Cuma günü yapılan bir açıklama, kriptolara karşı kırılma ihtiyacını yineledi. Cuma öğleden sonra 37.000 dolar civarında işlem görüyordu. Diğer kripto paralar da kırmızıydı.

Çin, sınırları içindeki kripto ticareti konusunda uzun süredir sınırlara sahip. Yetkililer 2013 yılında Bitcoin'in gerçek bir para birimi olmadığını açıkladı ve finans ve ödeme kurumlarının onu kullanmasını yasakladı. Bireyler kripto para birimlerini tutabilir veya alıp satabilir, ancak Çin anakarasındaki büyük borsalar kapatıldı.

Yüzeysel olarak, bu haftanın açıklamaları, Çin'in genel olarak kripto para birimleri şüphesinin altını çizdi. Ancak, Pekin'in yakın zamanda piyasadaki hakimiyetini gevşetmediğine dair net bir sinyal gönderdiler. Yetkililer ayrıca para akışını sıkı gözetim altında tutacak devlet destekli bir dijital yuan başlatıyorlar.

Ve bu sadece Çin değil. Perşembe günü, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, kripto para birimlerinin finansal sistem için oluşturduğu potansiyel riskler konusunda uyarıda bulundu. Powell ayrıca, merkez bankasının bu yaz ABD hükümetinin kendi dijital para birimini geliştirmesinin sonuçlarını araştıracak bir makale yayınlayacağını söyledi.

Powell, potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin, "ticari bankalardaki mevduatlar gibi, doların nakit ve mevcut özel sektör dijital formlarının yerine değil, tamamlayıcısı olarak hizmet edebilir" dedi .

Hazine Bakanlığı da dikkatini kripto alanına çeviriyor. Perşembe günü yetkililer, 10.000 dolar veya üzerindeki herhangi bir dijital para transferinin İç Gelir Servisi'ne bildirilmesi gerektiğini söyledi.

Hazine'den yapılan açıklamada, "Kripto para birimi, vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere genel olarak yasadışı faaliyetleri kolaylaştırarak önemli bir tespit sorunu oluşturuyor" denildi ve eklendi: "Bugün işletme gelirinin nispeten küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen, kripto para birimi işlemlerinin özellikle geniş tabanlı bir finansal hesap raporlama rejiminin varlığında önümüzdeki on yılda önem kazanması muhtemeldir."

Bloomberg’e göre, Bitcoin Perşembe günü yaklaşık % 6 arttı ancak ABD'li yetkililerin açıklamalarından sonra kazançlarını azalttı. 

Haftanın çılgın dalgalanmaları, kripto para hayranları için bir testti. Gerçek inananlar uzun görüşlü olma eğilimindedir: 2020'nin başında, Bitcoin yaklaşık 7.000 dolardan işlem görüyordu, bu da bu hafta çöktükten sonra bile o dönemde hala % 400'ün üzerinde olduğu anlamına geliyor.

Kripto odaklı yatırım fonunun genel müdürü William Quigley, "Hepimiz her gün, hafta hafta odaklanma eğilimindeyiz," dedi . "Ancak çoğu insan kripto para birimlerini, hatta hisse senetlerini böyle satın almıyor” diye konuştu.

0 Yorum

YORUM EKLE