Kriptolarda fidye saldırıları Rusya'dan mı yönetiliyor?

Kriptolarda fidye saldırıları Rusya'dan mı yönetiliyor?
Yapılan araştırmalar, suç teşkil eden fidye yazılımı saldırılarının büyük bölümünün Rusya ilişkili adreslerden olduğunu gösteriyor.
Kripto para piyasası üzerinde fidye saldırılar her geçen gün artmaya devam ediyor. Chainalysis tarafından yapılan bir çalışma, bu saldırıların neredeyse dörtte üçünün Rusya bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Buradan elde edilen gelirin ise 400 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor. ABDİngiltere ve Avustralya siber güvenlik yetkililerinin ortak bir raporuna göre, fidye yazılımı saldırıları geçen yıl artış kaydetti.

Bu saldırılarda Kuzey Amerikalı adreslerin ilk hedef olduğu belirtiliyor. ABD hükümeti, bilgisayar korsanlarının saldırıları ile mücadele etmek için önlemler almaya devam ediyor.
Araştırma raporuna göre, 2019-2021’de Rusya başkentinin finans merkezi Moscow City’deki işletmelere ait adreslere giden tüm kripto paraların %48’i yasadışı ve riskli adreslerden geldi.

Chainalysis, bu firmaların yasadışı yollardan elde edilen fonların kara para aklama ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Moscow City’ye kripto varlıklarda, dolandırıcılık kaynaklı 313 milyon dolar ve darknet üzerinden 296 milyon dolar başı çekiyor.

Ransomware ile yapılan saldırılardan ise 38 milyon dolar toplandı. Rusya son günlerde kripto para piyasasına yönelik düzenleme haberleri ile gündeme geliyor. Ülkede merkez bankası kripto varlıkların yasaklanması gerektiğini savunuyor.

Başkan Putin ve maliye bakanlığı ile piyasanın düzenlenmesinden yana tavır takınıyor. Önümüzdeki günlerde Rusya’da bu pazara yönelik regülasyon getirilmesi bekleniyor.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
               BORSA TREND EXTRA ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE