Kritik faiz kararı geliyor! İşte açıklama öncesinde bilmeniz gerekenler

Kritik faiz kararı geliyor! İşte açıklama öncesinde bilmeniz gerekenler
Merkez Bankası kritik faiz kararını bugün alacak. Daha önceki toplantılarda yüzde 10,5 seviyesine kadar geriletilen politika faizinin bu toplantıda tek haneye düşürülmesi bekleniyor. Peki kararın diğer ayrıntıları ne olacak? İşte merak edilenler...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizi oranı hakkındaki kararını bugün saat 14:00'te açıklayacak.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanacak Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz oranını bu ay yüzde 10,5'ten yüzde 9 oranına indirmesi bekleniyor.

TCMB geçen ay politika faizi indirimlerinde hızı artırdı. Piyasalar 100 baz puanlık indirim beklerken karar 150 baz puan şeklinde geldi.

Bu yıl aralıksız 3. kez faiz indiren TCMB geçen ay, bu ayki toplantı kararına işaret etmişti. PPK kararında Kasım toplantısı için “benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesi gündeme alındı” açıklaması yapılmıştı. Böylece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği ‘tek haneli faiz’ oranına bir adım daha yaklaşıldı.

MERKEZ BANKASI EKİM AYI FAİZ AÇIKLAMASI
"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12'den yüzde 10,5'e indirilmesine Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye'nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar.
Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

YAVAŞLAMAYA ÖNLEM
2022'nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gerçekleşmiştir. Yılın ikinci yarısına dair öncü göstergeler ise zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlamanın sürdüğüne işaret etmektedir. Bununla birlikte, imalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerinde şimdilik sınırlı olan etkileri yakından takip edilmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

0 Yorum