KÜÇÜK YATIRIMCI KÜSTÜ VE KAÇIYOR

KÜÇÜK YATIRIMCI KÜSTÜ VE KAÇIYOR

KÜÇÜK  (YERLİ) YATIRIMCI SAYISINDA DÜŞÜŞ İKİ AYDIR SÜRÜYOR. NİSAN AYINDA  2.6 MİLYON İLE REKOR KIRAN KÜÇÜK YATIRIMCI SAYISI HAZİRAN AYINDA  2.4 MİLYONA İNDİ. SON 2  AYLIK GERİLEME 238.000  KİŞİ OLDU. 


KÜÇÜK YATIRIMCI SAYISININ AZALMASI  HALKA ARZLARA OLAN İLGİNİN AZALMASIYLA DA KENDİNİ  BELLİ EDİYOR. 

PANDEMİYLE BİRLİKTE TÜRKİYE SERMAYE PİYASALARINDA BİREYSEL YERLİ YATIRIMCININ İŞTAHIYLA BİRLİKTE BAMBAŞKA BİR DÖNEMİN KAPILARI ARALANDI.

YILLARDIR 1 MİLYON SEVİYESİNDE OLAN VE BİR TÜRLÜ 1.5 MİLYON SINIRINI AŞAMAYAN BİREYSEL YERLİ YATIRIMCI SAYISI HIZLA YÜKSELDİ VE 2.5 MİLYON SINIRINA KADAR ÇIKTI.

ANCAK GEÇEN YIL NİSAN AYINDAN İTİBAREN SÜREKLİ YÜKSELEN BİREYSEL YERLİ YATIRIMCI SAYISI İLK KEZ ŞUBAT 2021'DE HAFİF BİR GERİLEME GÖSTERMİŞTİ.

MERKEZİ KAYIT KURULUŞU (MKK) VERİLERİNE GÖRE MAYISTA 2 MİLYON 507 BİN 929 OLAN BİREYSEL YERLİ YATIRIMCI SAYISI HAZİRANDA 2 MİLYON 435 BİN 858'E İNDİ. 

BÖYLECE İKİ AYDA BİREYSEL YERLİ YATIRIMCI SAYISINDAKİ AZALMA 238 BİN 550 KİŞİ OLDU.

ŞİRKETLERİN  HALKA ARZLARA HIZ VERMESİ VE HALKA ARZ EDİLEN ŞİRKETLERİN HİSSE PERFORMANSLARININ AŞIRI GETİRİ SAĞLAYICI OLMASI DA BİREYSEL YATIRIMCININ İŞTAHINI DAHA DA ARTTIRDI.

YENİ YATIRIMCI İLK KEZ DÜŞÜŞLE KARŞILAŞTI
BİREYSEL YERLİ YATIRIMCININ HALKA ARZLARA YOĞUN TALEBİ NİSAN BAŞINDAKİ QUA GRANİTE HALKA ARZINDA ZİRVEYE ÇIKTI VE 845 BİN 221 BİREYSEL YATIRIMCI DAĞITIMDAN PAY ALDI. ARDINDAN GALATA WİND HALKA ARZINDA DA 809 BİN 966 BİREYSEL YATIRIMCI DAĞITIMDA YER ALABİLMEYİ BAŞARDI.

0 Yorum

YORUM EKLE