Kur korumalı mevduatta gerileme hız kazandı

Kur korumalı mevduatta gerileme hız kazandı
Yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankasının kur korumalı mevduattan çıkış adımları kapsamında, KKM’den standart TL mevduata dönüş hedefinin duyurulduğu 20 Ağustos’tan bu yana ilk kez geçen hafta KKM hesaplarında 74 milyar 565 milyon liralık sert bir düşüş yaşandı.

Böylece KKM tarihinde ilk kez bu denli büyük bir gerileme yaşanırken 6 Ekim haftası öncesinde en hızlı kayıp 6 Ocak haftasındaki 45,3 milyar liralık gerilemede yaşanmıştı. 18 Ağustos’tan sonra geçen 7 haftada KKM hesapları 179,34 milyar dolar azaldı. KKM büyüklüğü ise 3 trilyon 228,6 milyar liraya indi.

KKM’nin toplam mevduattaki oranı yüzde 24,19
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık verilerine göre KKM hesaplarında düşüş devam ediyor. 20 Ağustos sonrasında ilk haftada 39 milyar liralık bir düşüş gözlenen KKM hesaplarında, takip eden haftalarda düşüş yavaşlamış, 29 Eylül haftasında ise 1,2 milyar dolara kadar inmişti.

Ancak Ekim ayı hızlı başladı. 6 Ekim ile biten haftada KKM hesaplarında azalma 74,56 milyar lira oldu. KKM’nin dolar cinsi büyüklüğü de 117,65 milyar dolara indi. 25 Ağustos haftasında KKM hesaplarının dolar cinsi değeri 127,57 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu.

KKM hesaplarının toplam mevduat içindeki oranı da geçen hafta itibarıyla yüzde 24,19'a gerileyerek son 26 Mayıs haftasında görülen seviyelere indi. KKM hariç TL mevduatın toplam mevduattaki oranı, yüzde 35,01'e yükselirken Haziran başındaki seviyelerini yakaladı. Döviz mevduatının parite etkisinden arındırılmamış olarak toplam mevduattaki oranı da yüzde 40,7'de kaldı.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı arttı
Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatındaki gerileme ise geçen hafta da kesintiye uğradı. Merkez Bankası haftalık para ve banka verilerine göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı, parite etkisinden arındırılmış olarak 551 milyon dolar arttı. Gerçek kişilerin döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak 570 milyon dolar azalırken tüzel kişilerin döviz mevduatı, parite etkisinden arındırılmış olarak 1 milyar 120 milyon dolar arttı.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE