KÜRESEL BORSALARDA Kİ YENİ KRİZ ÇİN'Lİ'EVERGRANDE'

KÜRESEL BORSALARDA Kİ YENİ KRİZ  ÇİN'Lİ'EVERGRANDE'
İflas etmek için fazla büyük şirketler arasında görülen dünyanın en borçlu gayrimenkul şirketi Çinli Evergrande küresel borsaların ilk gündem maddesi haline geldi. Borsa uzmanları Çin yönetiminin şirketi kurtarmasını ümit ediyor.

Küresel borsalar aylardır korona virüs ve enflasyon risklerini değerlendiriyordu. Ancak piyasaları etkileme potansiyeli en yüksek olan risk Çin merkezli dev gayrimenkul şirketi Evergrande Group’un karşı karşıya olduğu temerrüt krizi oldu.

Pazartesi günü küresel borsalar bu aniden ortaya çıkan deniz aşırı risk Asya borsalarından Avrupa borsalarına ve Wall Street’e etki bıraktı. ABD borsalarında önde gelen üç endeks olan S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq %1,7’nün üzerinde düşüşlere maruz kaldı. Söz konusu düşüşlerle birlikte Wall Street endeksleri iki ayın en kötü performansını gösterdi. MarketWatch’un haberine göre Evergrande krizi ABD borsalarının düşmesindeki tek sebep olmasa da düşüşe neden olan faktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

Evergrande'nin borçlarını ödeyememe ihtimali endişeleri artırıyor

300 milyar dolardan fazla borç yükümlülüğü bulunan dünyanın en borçlu gayrimenkul şirketi Evergrande’nin temerrütten kurtulması için borçlarının 83,5 milyon dolarlık faiz ödemesi için son gün Perşembe. 30 günlük kanuni süresi olan borçların ödenememesi ihtimali Çin ve Hong Kong gayrimenkul şirketleri arasında likidite krizi endişelerini artırıyor. Piyasalar dolar fonlarına erişimi hızla kapatıyor. Daha makro ölçekte düşünüldüğünde ise firmanın düştüğü sıkıntılı süreç Çin işletmelerinin çoğunda görülen mevzuat kaynaklı krizleri ön plana çıkarıyor. Bu da teknoloji devi Alibaba Group gibi şirketleri barındıran dünyanın en büyük ikinci ekonomisine olan güveni sarsıyor.

Çin’in bilinen bir oyun sonu planı olmadan gayrimenkul şirketlerine yönelik yarattığı baskı Evergrande şirket tahvilleri gibi çok az işlem gören fonlardaki sorunları ortaya çıkardı. Söz konusu ETF’ler gelişmekte olan endekslerin pasif fonlarında ve ABD, Avrupa ve Asya’daki para yöneticisi firmaların portföylerinde tutuluyor.
 Evergrande’nin varlıklarının %60’lık bir kısmı geleceğe yönelik projelere ilişkin envanterleri içeriyor. Şirketin iflas etmesi durumunda bu varlıkların açık artırma üzerinden satışa çıkarılması ise yükümlülüklerin karşılanabilmesi için yeterli değil. Bloomberg International yazarı Shuli Ren gayrimenkul şirketi ile ilgili kaleme aldığı yazısında, Evergrande’nin bütün varlıklarının serbest piyasalara aktarılması halinde bile en az %40 değer kaybedeceğini belirtiyor. Bir diğer deyişle Çin yönetiminin bitmeyen projeleri açık artırmaya çıkarması halinde Evergrande’nin tüm sermayesi yok olabilir.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.
 

0 Yorum

YORUM EKLE