Küresel borsalarda 'Russell 2000' kilit endeksi,destekten geri sekti

Küresel borsalarda 'Russell 2000' kilit endeksi,destekten geri sekti
Geçtiğimiz 24 saatte, küresel hisse endekslerinde ve vadeli işlemlerinde etkileyici bir toparlanmaya tanık olduk. Ancak hâlâ en önemli soru, bunun yine bir ayı trendi içinde kısa pozisyon kapama kaynaklı bir geri sekme mi, yoksa daha büyük bir hareketin başlangıcı mı olduğu.

Piyasalar kısa sürede bir zemin görmesini ne kadar istesem de, ilk seçeneğin doğru olduğunu düşünüyorum. Sonuçta, bir iyileşmeyi tetikleyecek kadar ciddi bir pozitif temel gelişme olmadı.

Mart 2020’den beri kaydettiği kazanımların %50’sini kaybetmenin ardından, Russell 2000 endeksinin bir geri sekme yapışına tanık olmak şaşırtıcı değil. Ek olarak, haftalık grafikte de görebileceğimiz şekilde, Mart 2020 düşük seviyesinden yapılan tırmanışın %50 Fibonacci seviyesi COVID-19 salgını öncesi 1.715’lik zirveyle neredeyse aynı seviyede.


Minimum olarak, buradan bir geri sekme beklememiz gerekliydi ve şu an bu yaşanıyor. Ancak bu geri sekme piyasaların bir zemin gördüğü anlamına gelmek zorunda değil. Bir zemin fikrini düşünmeden önce, bir tersine dönüşe dair daha fazla kanıta ihtiyacımız var.

Yüksek faiz oranları, düşük ekonomik büyüme beklentileri ve yüksek enflasyonun etkili olduğu mevcut makro ortamda, bu düşüş trendinde kısa pozisyon kapama sebepli geri sekmeler oldukça yaygın hale geldi.

Bu yüzden şimdi gördüğümüz gibi geri sekmelerde, bir ayı piyasasında işlem yaptığımız ve genellikle düşüşlerde alımlar yerine rallilerde satışların daha popüler olduğu unutulmamalı. Bu yüzden Russell gibi bir endekste ya da bir hisse ya da kripto parada işlem yaparken, destekten yapılan alımlarda en azından bir miktar kâr satışı yapmak önemli.

Stagflasyon endişeleri artıyor ve fiyat baskılarını düşürmek adına parasal koşulların çok daha sıkılaşması gerekebilir. Powell 75 baz puanlık artışların baz senaryo olmadığını söylese de, ÜFE ve TÜFE beklentilerden daha az geriledi ve bu da Fed’in yakın zamanda frene basmayacağı anlamına geliyor.

University of Michigan 1 Yıllık Enflasyon Beklentileri endeksinin bize nasıl bir sürpriz yapacağını göreceğiz. Aynı zamanda önümüzdeki haftada dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD Çin son perakende satış verilerini yayımlayacak ve bu raporlar muhtemelen tüketicilerin yüksek enflasyonun etkisini hissetmeye başladığını gösterecek.

Grafiklere geri dönersek, Russell’ın günlük grafiğine baktığımızda da pek parlak bir manzara görmüyoruz:


Endeks düşüşteki 200 günlük basit hareketli ortalamanın altında bulunan 21 günlük üssel hareketli ortalamanın da altında yeni düşük seviyeler kaydederken, bu ayı tredine dair herhangi bir şüpheye yer yok.

Bu yüzden, köklü bir değişim olana ve boğa yönlü bir tersine dönüş doğrulana kadar, bu ortamda düşüşlerde alım yapmak yerine dirence yakın noktalarda açığa satış pozisyonlarına odaklanmaya devam ederdim.

Kaynak: Ekonomist (Fawad Razaqzada)


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE