Küresel hisse senedi piyasalarında Çin riski

Küresel hisse senedi piyasalarında Çin riski
İşleri Çin'deki talepten etkilenen Avrupa, ABD ve Asya'nın diğer bölgelerindeki hisse senetleri üzerindeki baskı artarken, yatırımcılar portföylerini riskten arındırmaya çalışıyor.

Çin'deki dramatik yavaşlamanın dünyanın ikinci büyük ekonomisine bel bağlayan başka yerlerdeki şirketlerin geleceğini etkileyeceği endişeleriyle küresel hisse senedi yöneticileri kötü bir döneme hazırlanıyor.

Emlak piyasasındaki düşüşün sistemik bir krize dönüşme riski ile birlikte, Çin’e bağlı yatırımlar bir felakete dönüştü. Şimdiye kadar satışlar Çin hisselerinde yoğunlaştı. Öte yandan işleri Çin'deki talepten etkilenen Avrupa, ABD ve Asya'nın diğer bölgelerindeki hisse senetleri üzerindeki baskı artıyor.

Caterpillar Inc. ve Dupont de Nemours Inc., açıkladıkları son kazanç bültenleri ile birlikte alarm veren şirketler arasında yer alıyor. Çin'in büyüme tahmininin düşmesiyle birlikte, yatırımcılar portföylerini riskten arındırmaya çalışıyor.

Çin'e en fazla ticaret ilişkisi olan küresel şirketleri takip eden bir MSCI endeksi, bu ay yaklaşık yüzde 10 geriledi. Bu oran dünya hisse senetlerinin daha geniş göstergesindeki düşüşün iki katına denk geliyor.

Rayliant Global Advisors'ın baş yatırım sorumlusu Jason Hsu “Açıkçası, tüm dünya ayrılmaz bir şekilde Çin'e bağlı. Büyük küresel firmalar ya Çin'e satış yapıyor ya da Çin'den tedarik ediyor. Bu firmalar, önümüzdeki 12 ay boyunca Çin'den elde ettikleri gelirleri aşağı yönlü revize etmek zorunda kalacaklar” dedi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE