Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Küresel piyasalarda enflasyon endişeleri artıyor

Küresel piyasalarda enflasyon endişeleri artıyor
Küresel piyasalarda farklı ülkelerden gelen son enflasyon verileri fiyatlamalar üzerinde baskı yarattı.

Asya’da hisse senetleri piyasaları Çin teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken enflasyon endişeleri ile kayıp yaşayan ABD hisseleri vadeli piyasada yatay seyrediyor.

Hong Kong Hang Seng Asya’da düşüşlerin başını çekiyor.

Çarşamba gününü yüzde 0,3 düşüşle kapatan S&P 500’te vadeliler yatay. Nasdaq vadelileri ise yüzde 0,2 yükseliyor.

 Dolar Endeksi bir yılın zirvesi seviyeye yakın, 1.175’te

Türk lirası olumsuz ayrışırken gelişen ülke para birimleri dolara karşı hafif hareket ediyor.
ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir baz puan düşüşle yüzde 1,58’de. Altının onsu 1.865 dolarda yatay.

Petrolde ‘koordineli hareket’ düşüşü

ABD’nin Çin dahil olmak üzere petrol rezervlerini daha fazla ülkeden serbest bırakmasını istediği haberleri üzerine petrol vadelileri uluslararası piyasalarda sert düşüşler kaydetti.

Reuters’in haberine göre ABD, Çin’in yanısıra Hindistan, Japonya ve Güney Kore’den de “koordineli bir hareketle” rezervlerinden bir miktar petrolü serbest bırakmasını istedi. Citi’ye göre bu hamle ticari envanterlerin düşük seviyesi göz önüne bulundurulduğunda güçlü etki yaratabilir. JPMorgan analistleri ise koordineli bir rezerv bırakma hamlesinin düşük bir ihtimal olduğunu söylüyor. Yine de koordineli hareket beklentisi fiyatları aşağı yönlü etkiliyor. Çarşamba günü yüzde 3 kayıp yaşayan WTI ham petrol aralık kontratı bugün de yüzde 1,1 düşüşle 78 doların altına geriledi. Brent ocak kontratı varil fiyatı ise çarşamba günkü yüzde &2,6’lık kaybın ardından yüzde 0,6 düşüşle 80 doların altına geriledi.''borsaseans.com, web sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin, bir adım önde olun.

0 Yorum