Küresel piyasalarda gözler ABD enflasyonuna çevrildi

Küresel piyasalarda gözler ABD enflasyonuna çevrildi
Bu hafta küresel piyasaların gözü ABD’de açıklanacak Temmuz ayı enflasyon verilerinde olacak. Tüketici enflasyonu verileri Perşembe, üretici enflasyonu verileri de Cuma gelecek. 

Küresel piyasalar yeni haftaya cuma günü ABD istihdam verisinin yarattığı karmaşık algı ile başlarken, bu hafta açıklanacak verilerde Fed’in bir sonraki adımı için ipuçları aranmaya devam edecek. Ukrayna ve Rusya savaşında gerilimin tırmanması da piyasalar üzerinde etkisini hissettiriyor.

Asya Borsaları ya yatay ya da ekside. Çin CSI 300 negatif ayrışırken, Japon Nikkei 225 ve Hong Kong Hang Seng fazla değişim göstermedi.

ABD tarafında ise Cuma günü talep endişeleriyle yüzde 5 düşüş Apple hissesi öncülüğünde yüzde 0,5 kayıpla kapanan S&P 500 vadeli işlemlerde bu sabah bir miktar toparlanıyor.

Cuma günü açıklanan beklenti altı tarım dışı istihdam verisinin ardından 15 baz puan gerileyen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah yüzde 4,06 seviyesinde.

ABD'de kritik enflasyon verisi açıklanacak
Bloomberg anketine göre göre ABD'de tüketici fiyat endeksinde aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,3 artış açıklanması bekleniyor. Üretici Fiyat Endeksi’nde ise aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 0,7 artış tahmin ediliyor. Verilerin açıklanması öncesinde, hafta sonunda açıklamalarda bulunan ABD Merkez Bankası Guvernörü Michelle Bowman, Fed’in tam fiyat istikrarını sağlamak için faizleri daha fazla artırmak durumunda kalabileceğini öngördü.

Bowman, “Son dönemde enflasyon verilerinde gördüğümüz düşüş olumluydu ancak yüzde 2 hedefimize doğru anlamlı bir düşüş olup olmadığı konusunda istikrarlı işaretler arayacağım” dedi.

Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verileri ılımlı bir artışa işaret etmişti. Fed üyeleri Raphael Bostic ve Austan Goolsbee bu verinin ardından istihdam piyasasının daha dengeli gözüktüğünü, Fed’in daha sabırlı davranabileceğini belirtmişlerdi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE