MB faiz kararı,USD/TRY'de yükseliş getirdi

MB faiz kararı,USD/TRY'de yükseliş getirdi

Merkez Bankası faizleri yüzde 19 düzeyinde sabit tuttu.

'Sıkı duruş kararlılıkla sürecek' mesajının ardından dolar/TL, ilk tepki olarak 8,65 sınırından 8,60'lı seviyelere geriledi. Dolardaki aşağı yönlü hareket kısa sürdü ve kur 8,72 seviyelerine çıktı.

Piyasalar açısından bir haftalık yoğun ajandanın son gündemi olan Merkez  Bankası faiz kararı, beklentilere paralel bir şekilde geldi.

Merkez Bankası faizleri yüzde 19 düzeyinde sabit tutarken sıkı duruş ifadesi toplantı metnine girdi.

Dün akşam saatlerinde Fed faizleri değiştirmediği kararında faiz artışı için 2023'ü işaret etmesi ve varlık alımlarına devam kararıyla 8,60'ın üzerine çıktıktan sonra bugün de 8,65 civarında seyreden dolar/TL, TCMB'nin kararının ardından ilk aşamada düşüşle tepki verdi. 

Kararın ardından dolar/TL, 8,60'lı seviyelere; euro/TL ise 10,30'un altına geriledi. Ancak kurlardaki düşüş hareketi kısa süreli oldu. Kur ilerlyen saatlerde yükselişini sürdürdü ve 8,72 seviyelerine kadar çıktı.

TCMB: Sıkı duruş kararlılıkla sürecek


Karar metninde en önemli değişiklik enflasyon vurgularının artması ve yeni sıkılaşmayı pekiştiren ifadelerin eklenmesi oldu. PPK metninde mayıs toplantısı metninden farklı olarak “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir” cümlesine ‘sıkı’ ve ‘kararlılıkla’ kelimeleri eklendi.

0 Yorum

YORUM EKLE