Meditera Halka Arz Ediliyor

Meditera Halka Arz Ediliyor
TIBBİ MALZEME SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜ KURULUŞLARINDAN MEDİTERA 23-24-25 HAZİRAN'DA HALKA ARZ EDİLİYOR! 

Tıbbi malzeme kuruluşları arasında sektörün önde gelen şirketlerinden Meditera, paylarının halka arzı için yaptığı izahname başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. Meditera, hisselerinin yüzde 20,59'unu halka arz ediyor. Meditera'nın halka arzında talep toplama tarihleri 23-24-25 Haziran, fiyat ise 28 TL olarak belirlendi. Meditera'nın talep toplama süreci Gedik Yatırım liderliğinde yürütülüyor. Uluslararası patentli ürün sayısını artırmayı amaçlayan Meditera, elde edeceği kaynak ile Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapmayı, ihracat pazarlarını artırmayı ve daha hızlı büyümeyi hedefliyor.

80 ülkede 100'den fazla müşteriye ihracat gerçekleştiren Meditera, anestezi ve yoğun bakım solunum devreleri üretiminde, onkoloji ilaç hazırlama ve uygulama sistemleri kurulumunda, işletilmesinde ve projelendirilmesinde, infüzyon pompa ve setleri distribütörlüğü, üretimi ve teknik servisinde, biyosidal ürün üretiminde faaliyet gösteriyor. Meditera, yeni nesil inovatif solunum devrelerinin, infüzyon setlerinin ve diğer tıbbi cihazların geliştirilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Bir Türk şirketi olarak, dünya markası olma hedefiyle faaliyetlerine devam eden Meditera, Ar-Ge ve teknolojik altyapı yatırımlarıyla da çalışmalarına devam ediyor. Meditera, 2020'de bir önceki yıla göre net kârını %122,4 oranında artırarak ciro bazında da büyümesini sürdürdü. Üretim, İzmir Tire'de 41 bin metrekare alan içerisinde bulunan üretim merkezi ve Meksika'da faaliyette olan fabrika ile devam ediyor. Meditera kendi tescilli markaları ile katma değerli üretimin yanı sıra, sağlık endüstrisindeki uluslararası firmalara solunum devreleri ve infüzyon setlerinde sözleşmeli üretim de yapıyor.


Halka arz ve gelecek hedeflerine yönelik açıklamalar yapan Meditera Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Sevinçli, "Halka arzdan gelen pay ile Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapmayı, kurumsallaşmayı güçlendirerek daha hızlı büyümeyi ve yurt dışı pazarlardaki konumumuzu artırmayı hedefliyoruz. Temel hedefimiz bir Türk şirketini tıp gibi bir alanda patentleri ile dünya markası haline getirmek" dedi.

Meditera Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Sevinçli, "Halka arzla birlikte Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapmayı, kapasite artışı ve şirket satın alımlarıyla dünyadaki pazar payımızı büyütmeyi hedeflemekteyiz" dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu, Meditera Tıbbi Malzeme'nin halka arz başvurusunu onayladı. Meditera, toplam 7.000.000 TL nominal değerli payların sermaye artırımı yoluyla halka arzını planlıyor. Bu çerçevede halka arz büyüklüğünün yaklaşık 200 milyon TL olacağını ve açıklık oranının yüzde 20'ler seviyesinde kalacağını öngörüyor. Halka arz edilecek toplam 7.000.000 TL nominal değerli payların yüzde 59 oranındaki kısmı yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 1'i çalışanlarına, yüzde 30'u yurtiçi kurumsal yatırımcılara, yüzde 10'u ise yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

Halka arz sürecinde olan diğer tüm şirketler gibi piyasadaki gelişmeleri dikkatle izlediklerini vurgulayan Sevinçli, "Şirketimizin yurtdışı pazarlardaki büyüme potansiyeli, kendi tescilli marka ve patentleriyle sektörümüzdeki ilk hakla arz olan firmalardan biri olarak borsamıza yeni bir soluk getireceğimizi düşünmekteyiz. Rasyolarımız ve finansal performansımızla da yatırımcılarımızı memnun edebileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

Meditera'nın halka arz gelirinin kullanım alanlarını stratejileri doğrultusunda belirlediğini kaydeden Sevinçli, "Güçlendirilmiş kurumsal yapıya sahip, Dünya çapında Türk markası olarak, kârlı ve sürdürülebilir büyüme ile uluslararası patentlere sahip bir şirket olmak için halka arz gelirlerini kullanacağız. Hedefimiz bir Türk firması olarak Meditera'yı bir dünya markası haline getirmek. Uluslararası patent sayımızı hızla artırarak katma değeri yüksek ürünler üretmek amacındayız. Halka arzla birlikte ArGe'ye daha fazla yatırım yapmayı, kapasite artışı ve şirket satın alımlarıyla dünyadaki pazar payımızı büyütmeyi hedeflemekteyiz" diye konuştu.

MEDİTERA HAKKINDA BİLGİLER

Meditera Yönetim Kurulu Başkanı Sevinçli, 1983'te sektöre girdikten sonra, 1999 yılında anestezi ve solunum devreleri ürün grubunun üretim faaliyetine İzmir'de başladıklarını dile getirerek "Daha sonra ürün gamına infüzyon sistemleri ve biyosidal ürün gruplarını ekledik. Meditera, anestezi ve yoğun bakım solunum devreleri, onkoloji ilaç hazırlama ve uygulama sistemleri, infüzyon pompa setleri ve biyosidal ürünleri üretiminde, infüzyon pompa ve teknik servisi distiribütörlüğünde faaliyet göstermekte olup İzmir Tire'de 3, Meksika'da 1 fabrika ile faaliyetlerine devam ediyor. Meditera cihaz üreticisi değildir, cihazlara tek kullanımlık sarf malzemesi üretmektedir" dedi.

0 Yorum

YORUM EKLE