Rainbow
Rainbow

Merkez Bankası, faizi yüzde 16'ya indirdi

Merkez Bankası, faizi yüzde 16'ya indirdi
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu metnine eklediği ‘indirim için sınırlı alan kaldığının farkındayız’ ifadesiyle piyasa tarafından önden yüklemeli olarak değerlendirilen 200 baz puanlık güçlü indirimle politika faizini yüzde 16’ya çekti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini ekim toplantısında yine sürpriz bir şekilde 200 baz puan indirdi ve yüzde 18’den yüzde 16’ya çekti. Piyasanın beklentisi 50-100 baz puan seviyesinde bir faiz indirimi yapılabileceği yönündeydi.

Karar öncesi 9.27 lira olan dolar/TL 9.49 liraya fırladı yeni zirvesini gördü. Euro tarihinde ilk kez 11 liranın üzerine çıktı. Borsa İstanbul BİST 100 endeksinde kayıp hızlandı, Türkiye’nin 5 yıllık risk primi CDS 443 baz puan seviyesinden 455 baz puana çıktı. Türkiye’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 20,4 seviyesine tırmandı. Gram altın 543 lirayla yeni rekorunu kırdı.

İleriye yönelik yönlendirme

Ama piyasa uzmanları Merkez Bankası’nın ilk kez bir yönlendirmeyle önlerini görmelerini sağladığını belirtiyor. Karar metnine arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yılsonuna kadar sınırlı bir alan kaldığının Kurul tarafından değerlendirildiği ifadesini ekleyen PPK ilk kez piyasaya ileriye dönük bir yönlendirme de yaptı.

Böylece yıl sonuna kadar en fazla 100-200 baz puanlık indirim olabileceğini öngören uzmanların bazısı ise bu yıl faiz indirimlerinin sonuna gelinmiş olabileceğini bile dile getiriyor.

İki yeni üye Taha Çakmak ve Yusuf Tuna’nın katılımıyla toplanan Para Politikası Kurulu toplantısından 200 baz puanlık indirim çıktı. Karar metninde yine enflasyondaki yükselişin geçici unsurlardan kaynaklandığı ifadeleri yer alırken ekonomik faaliyette toparlanmanın da sürdüğü yinelendi. Yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesinde iyileşmenin süreceği beklentilerini de tekrarlayan PPK üyeleri bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz ettiğini de vurguladı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da geçtiğimiz haftalarda yaptığı konuşmalarda sık sık cari işlemler dengesindeki iyileşmenin fiyat istikrarı hedefi için önem arz ettiğini dile getirmişti.

Ne kadar ‘sınırlı alan’ kaldı

Yine önceki aylarda olduğu gibi ticari kredilerde parasal duruşun sıkılığının öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yaptığı kaydedilen karar metninde kurulun para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdiği vurgulandı. Çekirdek enflasyon vurgusunun ardından PPK metninde 200 baz puanlık indirimin ardından şöyle denildi: “Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yılsonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir.”

Piyasanın da metinde en önemsediği kısım ‘faiz indiriminde sınırlı bir alan kaldığı’nın PPK tarafından değerlendirilmesi oldu. Uzmanlar, bu ifadeyle Merkez Bankası’nın uzun süredir ilk kez ileriye yönelik yönlendirme yaptığını vurgularken önden yüklemeli bir faiz indirimi yapıldığının da bu ifadeyle ortaya konduğunu dile getirdi. En net yönlendirmenin yapıldığı konusunda hemfikir olan piyasa oyuncuları bundan sonra ‘sınırlı alan’ın ne olduğunun tartışılacağını kaydetti. Uzmanlara göre yıl sonuna kadar faiz indirimi iki ay 100-200 baz puan arasında değişebilir ve politika faizi yılı yüzde 14-15 seviyesinde kapatabilir. Ancak kasım toplantısında bu ay yapılan yönlendirmenin aksine 100 baz puanlık indirim gelirse piyasa yeniden karışabilir.

Şaşırtan indirimler 300 baz puana çıktı

Dolar/TL’deki kararın açıklanmasının ardından yaşanan 9.50 liraya doğru sert hareket ABD piyasalarının açılmasıyla biraz daha hızlandı. Her ne kadar Merkez Bankası tarafından en net yönlendirme yapılmış olsa da analistler dolar/TL kurunda yönün yukarı olduğuna da dikkat çekiyor. Karar öncesi pozitif tarafta yer alan bankacılık endeksinde de PPK kararı sonrası kayıplar hızlandı. Yabancı aracı kurumlar ise Merkez Bankası’nın hamlesini yorumlamakta güçlük çektiklerine yönelik analizler yayımladı. Eylülde başlayan faiz indirimi döngüsüyle iki ayda Merkez Bankası şaşırtıcı bir şekilde politika faizini 300 baz puan indirmiş oldu.''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum

YORUM EKLE